60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTURANT Cumhuriyet Bayramı kutlamasını Birlik ve Dayanışma yemeğine dönüştürdü

TURANT Cumhuriyet Bayramı kutlamasını Birlik ve Dayanışma yemeğine dönüştürdü

Kuzey Texas Türk-Amerikan Derneği (TURANT) 21 Ekim 2011 Cuma akşamı planladığı Cumhuriyet balosu etkinliğini, Hakkari Çukurca’da meydana gelen terrör saldırısında kaybettiğimiz 24 şehidimiz dolayısıyla, programdan eğlenceyi çıkarararak geceyi, Cumhuriyet kutlaması, Birlik ve Dayanışma yemeğine dönüştürdü.

TURANT programı şehitler anısına saygı duruşu ile başladı ve sonrasında TURANT Türkçe Okulu 6-9 yaş grubu öğrencileri misafirlere 10.Yıl Marşını ve Cumhuriyet adlı şiirlerini seslendirdiler.Miniklerin yaşlarına rağmen gösterdikleri performans izlemeye değerdi.

TURANT yemeğine, T.C Büyükelçisi Sayın Namık Tan ve eşi Fügen Tan, ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı İleana Ros Lehtinen, T.C. Houston Başkonsolosu Sayın Cemalettin Aydın ve eşi Burcu Aydın, Çankaya Belediye Başkan vekili Sayın İsa Hayırlı, Çankaya belediyesi Meclis Üyeleri, ve Texas’ın başta Dallas şehri olmak üzere dört belediye başkanı ve başkan yardımcıları geceye onur konukları olarak katıldılar.

TURANT yemeği Başkan Ergin Gürbüz’ün açılış konuşması tüm onur konuklarını anons etmesiyle başladı.

T.C Büyükelçisi yaptığı konuşmasında son terrör saldırıları nediyle katılmayı planladığı bir çok programı iptal ettiğini fakat Dallas’a planladığı gezisini iki hanımın hatırı nedeniyle iptal edemediğini söyledi. Birincisi bu gece aramızda konuk olan ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı İleana Ros Lehtinen, ikincisi ise Dallas’ta yoğun bir programın hazırlanmasına büyük emek veren Saduman Gürbüz oldu dedi.

Büyükelçi Tan konuşmasının büyük bir bölümünü Türkiye’nin terörle mücadelesine ve Amerika ile ilişkilerine ayırdı, Büyükelçi Tan, Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesinde ayrıca Milletvekili İleana Ros Lehtinen’e Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Büyükelçi Tan konuşmasında Amerika’da yaşayan Türklere birlik olma çağrısı yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı İleana Ros-Lehtinen TURANT yemeğindeki konuşmasında, bu geceye katılmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. ”terör örgütü PKK’nın sadece Türkiye’ye değil, ABD’nin bölgedeki çıkarlarına da tehdit oluşturduğunu” söyledi.

”Bu son saldırının, terör örgütü PKK’nın neredeyse 30 yıldır sürdürdüğü, binlerce masumun hayatına mal olan acımasız terör eylemlerinin yeni bir halkası olduğunu” kaydeden Ros-Lehtinen, ”PKK sadece Türkiye’ye değil, ABD’nin bölgedeki çıkarlarına da bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Ros-Lehtinen ayrıca konuşmasında Türkiye Büyükelçisi Namık Tan’a övgüler yağdırdı, Amerika’da tanıdığım en donanımlı ve ülkesinin iyiliği için gece gündüz çalışan iki büyükelçiden birisidir dedi, kendisine büyük saygı duyduğunu ifade etti.

Büyükelçi Tan ve Congresswoman konuşmalarının akabinde misafirler tarafından ayakta alkışlandı.

Terör saldırıları nedeniyle, balonun Cumhuriyetimizi kutlama ve dayanışma yemeğine dönüştürülmesi nedeniyle programdan eğlence çıkarıldı.

Sayın büyükelçi Namık Tan ve Başkonsolos Cemalettin Aydın ve eşleri konuşmaların akabinde geceden ayrıldıktan sonra HOY-TUR halk dansları topluluğu ve Müzisyen LİNET misafirlere marşlar ve şarkılardan oluşan bir konser sundu. Bu konser yabancı konuklar tarafındanda büyük ilgiyle izlendi. Özellikle LİNET’in canlı performansı seyircileri kendisine hayran bıraktı.

Büyükelçi Namık Tan’a TURANT’dan şükran plaketi
TURANT, Büyükelçi Namık Tan’a bölgede gerçekleştirdikleri faaliyetler verdiği destekden dolayı bir şükran plaketi sundu.

Dört Belediye Başkanından TURANT’a Proclamation

Texas’ın Dallas, Richardson, Addison, Plano belediye başkanları TURANT’a proclamation yayınlayarak, 29 Ekim’i bölgemizde “Türkiye Cumhuriyeti Günü” ilan ettiler. Gecede katılan ilgili belediye’nin temsilcileri olarak söz alarak gecenin anlamına uygun konuşmalar yaptılar ve

Bu önemli geceyi TURANT üyeleri ile paylaşmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirttiler.

Büyükelçi Namık Tan’ın Dallas programı:

Büyükelçi Namık Tan’ın Dallas’ta yoğun bir gündemi vardı, Dallas temasları sırasında ayrıca Dallas Morning News Editörleri ile görüşme yaptı, aynı gün Southern Methodist University (SMU) de “ Turkish Foreign Policy in A Changing World” konulu bir konuşma yaptı.

[nggallery id=170]

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın