63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineTürk Amerikan Giresunlular Derneği Kongresinden

Türk Amerikan Giresunlular Derneği Kongresinden

Turk Amerikan Giresunlular Dernegi New York

TAGD (Türk – Amerikan Giresunlular Derneği)’nin yıllık mali yıl kongresine katıldık. Türk Amerikan Giresunlular Derneği Kongresinden. Mahmut Özdamar yazdı.

Türk Amerikan Giresunlular Derneği Kongresinden

TAGD (Türk – Amerikan Giresunlular Derneği)’nin yıllık mali yıl kongresine katıldık. TAGD, South Jersey bölgesinde faaliyet gösteren yaklaşık 150 üyeye sahip daha çok Türkiye kültürünü, dilini, örf ve adetlerini topluma anlatma ilkesi yönünde faaliyet gösteren bir derneğimiz. Derneğin ismi her ne kadar Giresunlular Derneği olsada üyeleri genelde South Jersey’de yaşayan her ilimizden vatandaşlar mevcut. Mesela mali kongredeki Divan Başkanımız Tokat Zile’li Ömer abimiz, saymanlığı da bendeniz Trabzonlu olarak yaptım. Yanı Derneğe katılmak için öyle ille de Giresunlu olmak gibi bir kural yok..

Bölge derneklerine baz alacaksak mali kongreye katılım gerçekten çok yüksek oldu. Bölgemizdeki dernekler 10-12 kişi ile seçimli kongrelerini yaparken TAGD Mali Kongre gibi heyecanı düşük kongresini bile 86 kişi ile yapması gerçekten dikkate değerdi.

TAGD’nin çok kapsamlı faaliyetleri var.Türkçe derslerinden, İngilizce derslerine.. Piknikten, Kültür şölenlerine kadar bir çok faaliyetlerde bulunmuşlar. Hatta ülke adına yapılan son derece başarılı lobicilik faaliyetlerinden fevkalede mutluluk duydum. Başkan Sayın Cevdet ÖZDEMİR ciddi bir mesai harcamış bütün yıl boyunca. Hatta Başkan ciddi de bir iddia’da da bulundu. “Amerika’da en aktif kuruluş Federasyonsa ikincisi biziz” dedi. Boston’da da dernekleşmek için görüşme halinde olduklarını, Long Island’daki dernek ile dirsek temaslarının devamlılık arz eder bir şekilde devam ettiğini söylediler.

Sayın Başkan’ın haklı bir serzenişini burada paylaşmayı bir görev olarak görüyorum. Başkan diyor ki; biz yıllık 24.000$ kira veriyoruz, her yıl mali ve seçimli kongrelerimizi muntazam olarak yapıyor ve tutanakları Federasyona iletiyoruz. Bir lokalimiz ve muntazam toplanan bir yönetim kurulumuz var. Ama diyor Başkan; maalesef federasyona gidince görüyoruz ki bir çok tabela dernekleri var ve biz bu dernekler ile aynı muameleyi görüyoruz. Bir çok dernek kurucusu aynı insan ve bu insanlar bir şekilde federasyon içerisinde etkinlik kurarak maalesef bizimle aynı temsile sahip oluyorlar. Çevremizdeki onca dernek ne kongre yapıyor,ne de topluma hesap vermezken gerek Federasyon ve de gerekse Federasyon dışında aynı temsile sahip olmanın ciddi bir adaletsiz olduğunu, bu olayın çalışma ve dernekleşme şevkini ciddi manada etkilediğini söylüyor.

Bu konudaki şikayetlerini sürekli Federasyon yetkililerine iletmekle beraber, Federasyon yetkilileri henüz bu konuda ciddi bir çözüm üretemediklerini ifade ettiler.

TAGD henüz istediği düzeyde toplumda karşılık bulabildiğine inanmıyor. Bu konuda daha ciddi çalışmalar yapmak için 2014’de daha güçlü bir yönetim ile hareket etme kararı aldı. Çeşitli bölgelerde dernekleşmeleri hızlandıracaklarını, toplumda daha fazla karşılık bulabilmek içinde ekonomik olarak yeni kaynaklar oluşturmaya çalışılacağını ifade ettiler. İnşaallah yeni yıl onlar için daha başarılı ve daha çok katılımcı geçer.

Gerçekten çok ciddi manada topluma hizmet vermek için çalışıyorlar. Bu konuda Başkan Sayın Cevdet ÖZDEMİR’i tebrik etmek gerek..

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 

mahmut@alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın