64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTürk Amerikan İş Konseyi'nden iki toplantı

Türk Amerikan İş Konseyi’nden iki toplantı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu kapsamında yer alan Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), ABD ile Türkiye arasındaki ticareti artırmak amacıyla iki organizasyon gerçekleştirecek.

Organizasyonlardan ilki, 21 Ekim 2011 tarihinde American Turkish Society (ATS) ile Goldman Sachs evsahipliğinde New York’ta gerçekleştirilecek ”Türkiye Yatırım Konferansı”; diğeri ise American Turkish Council (ATC) ile birlikte 30 Ekim-2 Kasım 2011 tarihlerinde düzenlenecek ”Geçmişin Onuruyla Geleceği Şekillendirmek” ana temasını taşıyan ”Ortak Yıllık Konferans” olacak.

Konuya ilişkin olarak TOBB Plaza’da düzenlenen basın toplantısında konuşan TAİK Başkanı Haluk Dinçer, bu yıl 30. yılını kutlayan Ortak Yıllık Konferansın, kendisi, TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ATC Başkanı Richard Armitage’in ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Dinçer, her yıl yüzde 40’ı Türkiye’den, yüzde 60’ı ABD’den olmak üzere yaklaşık 650 kişinin katıldığı konferans ile bir işbirliği platformu oluşturmayı, politik ve ekonomik ilişkiler hakkında bilgi paylaşımını, 2010 yılında 16 milyar dolar civarında gerçekleşen ticaret hacminin artırılmasını amaçladıklarını söyledi.

Dinçer’in verdiği bilgilere göre, konferansa ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Robert Hormats konuşmacı olarak katılacak.
Siyasi ilişkiler ve ekonomik ilişkilere ilişkin genel oturumların yanı sıra konferans kapsamında Avrupa Birliği, bankacılık ve finans, enerji politikası, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği, altyapı, tarım ve gıda, küresel şeker politikaları konusunda paneller düzenlenecek.

Savunma alanında ise ”ABD ve Türkiye Güvenlik Politikası: Değişen Tehditler, Ortak Amaçlar, Devam Eden Taahhütler”, ”Savunma Endüstrisi İşbirliği”, ”Endüstriyel Perspektif” başlıklarında paneller ve bir çalışma kahvaltısı gerçekleştirilecek.

TAİK Yürütme Kurulu Üyesi Muharrem Dörtkaşlı, Türkiye’nin artık savunma mühendisliğine yatırım yaptığını ve kendi teknolojisini üretmeye başladığını belirterek, bu konuda ABD’de bir farkındalık yaratmayı ve geliştirme projelerinde birlikte hareket etme mesajını iletmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türkiye Yatırım Konferansı

TAİK Başkanı Haluk Dinçer, TAİK ve American Turkish Society organizasyonuyla Goldman Sachs ev sahipliğinde 21 Ekim 2011’de düzenlenecek Türkiye Yatırım Konferansına ilişkin de bilgi verdi.
Buna göre konferansta DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TAİK Başkanı Haluk Dinçer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ve Cerberus Capital Başkanı Dr. John William Snow’un da aralarında bulunduğu konuşmacılar yer alacak.

Özellikle finans piyasalarında Türkiye’ye yatırımı artırmayı amaçlayan konferansın ikinci bölümünde Goldman Sachs müşterilerinin ilgilendikleri Türk firmalarının yatırım sorumluları ile görüşmeleri sağlanacak.

”Yolunu bulamayan sermaye Türkiye’ye kayıyor”

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Dinçer, yatırım konusunda Türkiye’ye ilginin zaten mevcut olduğunu, son not artışının bunu teyit ettiğini belirtti.

Dinçer, ”Kriz Türkiye’ye olumlu etki etmiş bile olabilir. Yolunu bulamayan sermaye Türkiye’ye kayıyor olabilir. ABD’ye ve AB’ye gidemeyen para Türkiye’ye geliyor” diye konuştu.

Siyasi ilişkilere yönelik bir soru üzerine Dinçer, ABD yönetimiyle son derece kuvvetli bir diyalog bulunduğunu, İsrail ve Türkiye arasındaki sıkıntıların ABD’yi zor durumda bıraktığını, ancak ABD’nin Türkiye’yi bu konuda haklı gördüğü hissine sahip olduklarını söyledi. (AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın