60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTürk bilim adamı Bilge Mutlu, robotlara beden dili öğretiyor

Türk bilim adamı Bilge Mutlu, robotlara beden dili öğretiyor

Wisconsin – Madison Üniversitesi’nden Türk bilim adamı Bilge Mutlu, robotlara beden dili öğretiyor.

Çalışmaları Ulusal Bilim Kurumu tarafından desteklenen Mutlu, insanlar üzerinde robot davranışlarının etkisini araştırmak için 1 metre uzunluğunda sarı bir robot kullanıyor.

Robot, karşısında oturan kişiye, “Merhaba, ben Wakamaru, tanıştığıma memnun oldum. Senin için bir görevim var. Lütfen masanın üzerindeki objeleri kategorilerine göre kutulara yerleştirir misin?” diye soruyor. Deneyin ilk aşamasında robot, soruyu sorarken insanlara özgü baş hareketleriyle objeleri gösteriyor.

Sonra ise herhangi bir baş hareketi yapmıyor ve direkt karşısındaki kişiye bakıyor. Elde edilen verilere göre, robot konuştuğu sırada baş hareketleriyle iletişime katkıda bulunduğu için karşısındaki insan verilen görevi daha hızlı yerine getiriyor. Mutlu, insansı robotların okul ve hastane gibi yerlerde, öğretme, rehberlik ve yardım hizmetlerinde daha faydalı olabilmelerini amaçlıyor. (Ntvmsnbc)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın