68.3 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTürk mimar kardeşler, New York için “yeşil ikiz kuleler” tasarladı

Türk mimar kardeşler, New York için “yeşil ikiz kuleler” tasarladı

Türk mimar kardeşler, New York için “yeşil ikiz kuleler” tasarladı

Türk mimar kardeşler Sunay Erdem ve Günay Erdem, New York’ta katıldıkları ‘Hayatı Apartmanda Düzenlemek’ yarışmasında birinci oldu. 2030 yılında apartmanda yaşam kültürü nasıl olacak konusu üzerinde çalışan mimar kardeşlerin hazırladıkları “yeşil ikiz kuleler” projesi, New York’ta inşa edilecek.

Genç mimarların amacı apartman yaşamlarındaki gereksizleri kaldırıp, daha az maliyetli ve basit bir yaşam oluşturmak. Bunun için seçilen 32 metrekarelik dairede kompakt bir yaşam öngörülüyor. Daire, sabah ev sakinleri uyanıp kahvaltılarını yaptıktan sonra gerektiğinde ofis mekanına dönüşüyor, gece ise tekrar aile yaşam ünitesi halinde geliyor. Kısaca yaşam ünitesi esnek, her ihtiyaca ve fonksiyona cevap verecek şekilde tasarlandı. Mimarlardan Günay Erdem, tasarladıkları ‘Yeşil İkiz Kule’lerinde dünya standartlarının üstünde bir anlayışı benimsettiklerini belirterek, Amerikan aile geleneklerini ve ihtiyaçlarına göre özel konut ve iş yeri tipolojileri geliştirdiklerini söyledi. Kültüre ve bireye dayalı bir tasarım anlayışını tasarladıkları bütün projelerde öncelik olarak gördüklerini ifade eden Erdem, Türkiye’de de Türk insanının örf ve adetlerine göre konut ve işyeri tipolojileri tasarladıklarını hatırlattı.

Metropol şehirlerde azalan yeşil alanı tekrar geri getirmek için çabaların gelecek 20 yılda daha da artacağını, insanların doğaya daha çok özlem duymaya başlayacağına dikkat çeken Türk mimar Erdem, dünya genelinde köylerden kentlere göçün 20-30 yılda tamamlanacağını ve bununla birlikte tarım faaliyetlerin şehirlere taşınacağını, aslında bunun köylüler ile birlikte doğanın şehre yeniden dönmesini de sağlayacağını ifade etti. ea ny

Günay Erdem ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) için tasarladıkları akıllı bina ile de iddialı olduklarını söyledi.

Erdem Mimarlar, Reykjavik, Vancouver ve Riverton’dan sonra New York projeleri ile son iki yıl içerisinde Kuzey Amerika’da üçüncü, dünya genelinde dördüncü birincilik ödülünü almıştı.

(ZamanAmerika)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,011TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın