60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemTürkiye 'basın özgürlüğü düşmanları' listesinde

Türkiye ‘basın özgürlüğü düşmanları’ listesinde

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) 2011 sonu itibarıyla basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda, “Türkiye’nin Avrupa’daki en kötü basın özgürlüğü resimlerinden birini çizdiği” vurgulandı.

Basın Enstitüsü Derneği, IPI-Uluslararası Basın Enstitüsü’nün hazırladığı 2011 raporunda Türkiye ile ilgili bölümün altını çizerek konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“IPI-Uluslararası Basın Enstitüsü’nün 2011 sonu itibariyle basın özgürlüğü ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda Türkiye ile ilgili bir bölüm bulunmaktadır.

TÜRKİYE DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN DÜŞMANLARINDAN

1950’de kurulan ve 120 ülkede üyesi bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 2011 sonu itibariyle basın özgürlüğü sicili en kabarık 10 ülkeyi değerlendirdiği bir rapor yayınladı. “Batı’nın dostları, basın özgürlüğünün düşmanları” başlıklı listede, Azerbaycan, Etiyopya, Suudi Arabistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Afganistan, Pakistan ve Macaristan’ın yanı sıra, Türkiye de yer alıyor. Adı geçen diğer ülkeler gibi Batı’nın, NATO üyesi Türkiye’nin desteğine de birçok dış politika alanında muhtaç olduğu belirtilen raporda, “Türkiye’nin Avrupa’daki en kötü basın özgürlüğü resimlerinden birini çizdiği” vurgulandı. Kasım ayında bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcının, Avrupa Konseyi üyeleri içinde basın özgürlüğü dâhil ifade özgürlüğünü en çok ihlal eden ülkenin Türkiye olduğu raporda belirtilirken, şu ifadeler de kullanıldı:

KORKU İKLİMİ BÜYÜDÜ

“Türkiye’deki 94 ulusal ve yerel meslek örgütünün oluşturduğu şemsiye grup olan Gazetecilere Özgürlük Platformu, aralık başı itibariyle Türkiye’de hükümetin 64 gazeteciyi hapiste tuttuğunu açıklamıştı. Geçen hafta 29 Kürt gazetecinin ülke çapındaki baskınlarla tutuklanmasıyla bu sayının daha da artması süregiden korku iklimini büyüttü. Hapisteki gazetecilerin çoğu terörle ilgili suçlarla itham ediliyor, genelde bu kişilerin propaganda yaptığı öne sürülüyor. Çoğunluğu yasaklı Kürt ve Marksist gruplarla bağları nedeniyle suçlanırken, hükümet, laiklerin ve aşırı milliyetçilerin yer aldığı iddia edilen ve hala süren Ergenekon komplosu soruşturması kapsamında tutuklanan ciddi sayıda kişinin iktidardaki AKP’yi terörizmi kullanarak devirmeyi planladığını savunuyor.”. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın