64.1 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineTürkiye İçişlerine Dönmeli

Türkiye İçişlerine Dönmeli

2011 yılı içinde Dünya genelinde yaşanan Ekonomik Krizler ve Arap baharı, 2012 Türkiye yansıması daha etkili olacağa benziyor. Yaşanılacak bu süreçte Türkiye iç işlerini çözebilirse geçiş süreci hem sancısız, hem de daha politik dış siyaset geliştirilebilir.

2011 yılı Avrupa ve Amerika için Ekonomik yönünden kötü olarak geçti, başlangıç olarak kabul edebileceğimiz bu krizin yansıması 2012 yılı içinde daha belirgin bir hal alacak. Bu ülkelerin Türkiye ile olan ihracatları önceki yıllara göre daha kötü olacağı malum.

Arap baharı olarak nitelenen ve yönetim değişikliklerine sebep olan halk ayaklanmaları her ne kadar kısmi olarak netleşse de bu ülkelerdeki yeni yapılanmalar bir hayli zaman alacak. Bu süreçte de belirsizlik yine Türkiye ile olan ilişkilerin hızını düşürecek.

Suriye’de yaşanan belirsizlik ve Suriye hükümetinin sınır kapılarında ki, yaptırımları nelerin getireceği konusunda belirsizlik var, Arap ülkeleri ile bağlantımızı sağlayan bu kapılar Suriye’deki geçişin netleşmesine bağlı. Esad yönetiminin devamı durumunda ilişkilerin kötü gideceği aşikar.

Amerika ve Avrupa’da çok güçlü lobisi bulunan İsrail 2012 yılı içinde Türkiye’ye karşı her türlü baskısını uygulama kararlığı çabasında olacağa benziyor. Amerika her ne kadar ilişkilerin düzelmesi için uğraş verse de Amerika’daki seçimler bu ilişkilerin yavaşlamasına sebep olacak.

AB dönem başkanlığının Rum’lara geçecek olması, Fransa ile olan ilişkilerin kopukluğu, Polonya, Hollanda ve Danimarka’nın Türkiye’ye karşı olan tutumları 2012 yılı içinde bir hayli sıkacağa benziyor.

Genel tabloya bakıldığında, Irak ve İran ile olan ilişkilerimiz iyi görünüyor, o da şimdilik Füze kalkanları iran ile olan ilişkilerimizi her an bozabilir.

Bütün bu kötü senaryolar içeresin de Türkiye içinde yaşanan gelişmeler de eklenince 2012 yılı bir hayli sıkıntılı geçeceğe benziyor.

Dış gelişmeler her halükarda aşağı-yukarı nasıl geçeceği belli, ama içerideki gelişmeler iyi bir diyalog süreci ile çözülebilir. Bu çözümler 2012 yılı içinde yaşanılacak her türlü dış olumsuzluklara iyi bir ilaç olur ve geçiş süreci fazla sancısız geçer. Bu durumda Türkiye her şekilde kendisine yetecek bir hal alır. Dış siyasete harcayacağımız enerji artar.

Bu kötü senaryoların olmaması dileğiyle, mutlu yıllara

Latif Çavdar / Diyarbakır
latif@alaturkaonline.com

https://alaturkaonline.com/yazarlar/latif-cavdar/

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın