60.2 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
AnasayfaAlaturka EkonomiTürkiye ve Japonya’dan ortak ticaret bildirisi

Türkiye ve Japonya’dan ortak ticaret bildirisi

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, “Bugün ticaret ve yatırımın karşılıklı gelişmesi için ekonomik ortaklık anlaşması müzakerelerinin hızlanması hususunda fikir birliğine vardık” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura, iki ülke arasında ticaret, yatırım ve ekonomik konularda gündemi ve potansiyel iş birliklerini ele almak üzere İstanbul’da bir araya geldi.

İki bakanın başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmeler sonucu “ortak bildiri” imzalandı.

İmza töreninde konuşan Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi, bugün Türkiye ile olan ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını belirterek, “İlişkilerimizi stratejik, müttefiklik düzeyinde yükseltmek için ikili ekonomik ilişkilerimizi daha da güçlendirmek niyetindeyiz” dedi.

Türkiye’de 6 Şubat deprem felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Yasutoshi, şunları kaydetti:

“Bundan sonra yeniden imar çalışmalarına Japonya olarak aktif bir şekilde katılacağız. Bugün ticaret ve yatırımın karşılıklı gelişmesi için ekonomik ortaklık anlaşması müzakerelerinin hızlanması hususunda fikir birliğine vardık. Ticaret ve yatırım zirvesinin (TRINS) önümüzdeki yıl en kısa sürede Tokyo’da düzenlenmesi konusunda mutabık kaldık. Bugün düzenleyeceğimiz iş forumu ve 10 Ekim’de İzmir’de düzenlenecek olan ortak iş konseyi toplantısı vesilesiyle özel sektörlerin katkılarıyla ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesini temenni ediyorum.

Türk şirketlerinin Afrika kıtasında ve Orta Asya gibi bölgelerde çok aktif bir şekilde çalıştığını biliyorum. Aynı şekilde Ukrayna’nın yeniden imar çalışmaları ile ilgili ikili iş birliğimizin gelişmesi hususunda görüşme yapmıştık. Dekarbonizasyon olan küresel konular üzerinde de çalışacağımız için bugün ortak deklarasyonun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” (AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,085BeğenenlerBeğen
16,035TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın