63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemTürkiye'de yabancıya satan satana

Türkiye’de yabancıya satan satana

Yılbaşından bu yana yabancılara yapılan satışlar

İşte son dönemde gerçekleşen tüm satın almalar..

Son dönemde giderek artan Türk ve yabancı şirketler arasındaki ortaklıklara bir yenisi daha eklenmek üzere. Bu seferki firma Türkiye’nin en büyük boya şirketlerinden Polisan. Alıcı ise ABD’li kimya devi PPG Industries.

Kriz nedeniyle 18 yıl önce Polisan ile ortaklığını sona erdiren ABD’li kimya devi PPG Industries, şirketin çoğunluk hisselerine talip oldu. Satın alma için teklifin PPG Industries tarafından getirildiği belirtilirken, 1 yıldır devam eden süreçte en önemli nokta, çoğunluk hisselerinin kimde kalacağı. Polisan tarafı stratejik ortaklık kurarak, firmaya sinerji kazandırıp, kurumsallaşmayı pekiştirmek istiyor. Ancak, PPG Industries satın alma işlemlerinde ya çoğunluk ya da hisselerin tamamını alma prensibiyle hareket ediyor.

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, “Piyasadaki durumumuz oldukça iyi. Satın alma teklifi karşı taraftan geldi. Yüzde 50-50 stratejik bir ortaklık olabilir. Çoğunluk hisselerinin satışında yokuz. Biz bu süreçte şirketin tamamının değerini 200 milyon dolar olarak belirledik” dedi. Bitlis, aile şirketi yapısını kurumsallaşmaya götürmek ve hissedarları günlük operasyonların dışında tutmak için yakın zamanda borsaya açıldıklarını bu operasyonunun da profesyonelleşmenin devamı için sürdürüldüğünü söyledi.

Yılbaşından bu yana gerçekleşen tüm satın almalar şöyle…

UYUM İNGİLİZLERLE FLÖRTTE

İngiliz süpermarket zinciri Tesco’nun Türkiye’deki iştiraki Tesco Kipa, gıda perakendecisi Uyum Gıda’nın çoğunluk hissesini satın almak için öngörüşmelere başladı. Büyük çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere toplam 55 şubesi bulunan Uyum’da 1850 kişi çalışıyor.

YEMEKSEPETİ’NE İKİNCİ YABANCI ORTAK

İnternet üzerinden yemek siparişi almak için 11 yıl önce kurulan yemeksepeti.com, dünyanın en büyük 10 yatırım fonundan biri olan Amerikan General Atlantic 44 milyon dolar karşılığında hisse sattı. yemeksepeti.com, daha önce de European Founders Fund’u yüzde 20 ortak almıştı.

PENTİ’YE AMERİKALI ORTAK

Penti Amerikalı The Carlyle Group, Penti’yle ortaklık anlaşması imzaladı. Uzun süredir pek çok yatırım fonunun ilgisini çeken Penti’den ‘ The Carlyle Group’ anlaşmasıyla ilgili hisse bedeli ve fiyat açıklanmazken, piyasalarda yüzde 30 hissenin 130 ila 150 milyon dolar arasında bir bedele satıldığı iddia ediliyor. Çorap, iç çamaşırı, ev giyim, mayo ve aksesuar pazarında güçlü bir konuma sahip olan Penti’nin Türkiye’de 155 mağazası bulunuyor. Ayrıca 16 ülkede 39 mağazası olan Penti’nin İngiltere, İtalya ve Çin’de de ofisleri var.

FLORMAR FRANSIZLARA

Flormar FRANSIZ kozmetik devi Yves Rocher Grubu, Türkiye’nin köklü kozmetik firması Flormar’ın yüzde 51’ini satın aldı. 100’ü Türkiye’de, 200’ü yaklaşık 30 ülkede, toplam 300 mağazası olan Flormar, İspanya’dan Suudi Arabistan’a geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyor.

DAMAT’TAN HİSSE SATIŞI

Türkiye’de Damat ve Tween markaları ile tanınan Orka Group’un azınlık hisseleri New York merkezli yatırım şirketi Investcorp’a satıldı.

DENİZBANK RUSLARIN OLDU

Bir zamanlar Zorlu Grubu’na ait olan ancak 2006 yılında Fransız-Belçika ortaklığı Dexia’ya satılan Denizbank bu kez de Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’a 3.54 milyar dolara satıldı.

TAV FRANSIZLARA SATILDI

TAV Havalimanları Holding’in yüzde 38’i ve halka açık olmayan TAV Yatırım Holding’in yüzde 49’u Fransız Aéroports de Paris Management şirketine 923 milyon dolar karşılığında satıldı.

MUSTAFA NEVZAT’A 700 MİLYON DOLAR

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii’nin yüzde 95.6’lık hissesi, 700 milyon dolar karşılığında ABD’li Amgen’e satıldı.

KOTON’UN YARISI SATILDI

Koton’un yüzde 50’si Turkven’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Nemo Apparel BV’ye satıldı. Satış bedelinin yaklaşık 500 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

BAHÇEŞEHİR’E ABD’Lİ ORTAK

ABD merkezli Carlyle Grubu Bahçeşehir Kolejleri’nin yüzde 48’ini aldı.

FİNANS EMEKLİLİK CIGNA’YA SATILDI

Finansbank, Amerikalı sağlık ve hayat sigortası şirketlerinden Cigna ile Finans Emeklilik şirketinin yüzde 51’inin satışı için ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma ile Cigna, Finans Emeklilik’in yüzde 51 hissesi için 85 milyon Euro ödeyecek.

GRANİSER’E 75 MİLYON DOLAR

Kazancı Ailesi’nin sahip olduğu granit sektörünün en büyüklerinden Graniser’in yüzde 75 hissesi 75 milyon dolar karşılığında İngiliz yatırım fonu Bancroft Private Equity LLP’ye satıldı.

BENTO’YU JAPONLAR ALDI

Japon imalat şirketi Nitto Denko, Türk sanayi tipi yapışkan film üreticisi Bento’yu 100 milyon dolara satın aldı.

İDAŞ’A YABANCI ORTAK

New York merkezli Capital Partners, İDAŞ’a 30 milyon lira ile ortak oldu.

HAK MENKUL SİNGAPURLULARIN OLDU

Hak Menkul’ün yüzde 95.9 hissesi 20 milyon dolar karşılığında Singapurlu Philip Brokarage firmasına satıldı.

İSKENDERUN LİMANI’NIN YÜZDE 20’Sİ SATILDI

Limak, İskenderun Limanı’nın yüzde 20’sini Avrupa Yatırım Bankası ile Fransız ve İtalyanlar’ın kamu fonlarının ortak olduğu InfraMed’e devretti.

MACKOLİK İNGİLİZLERE

Türkiye’nin önde gelen spor sitelerinden biri olan mackolik.com, Perform isimli bir İngiliz şirketi tarafından satın alındı. Perform, şirketin yüzde 51’lik hissesi için 40.8 milyon TL nakit ödemede bulundu.

PETKİM’DEKİ SON HİSSE DE SATILDI

Petkim’deki yüzde 10,32’lik son kamu hissesi, 168 milyon 500 bin dolara Socar’a satıldı

POLİMER KAUÇUK ABD’LİLERİN OLDU

1957’de kurulan Türk hidrolik ve endüstriyel hortum imalatçısı Polimer Kauçuk ABD’li enerji yönetimi devi Eaton Corporation’a satıldı

PRONET SATILDI

Türkiye elektronik güvenlik sistemleri sektörünün önde gelen markalarından Pronet, Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Cinven’e satıldı. Satış bedelinin 350 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.

YILIN İLK ORTAKLIĞINI SILK&CASHMERE YAPMIŞTI

Dubai merkezli Eastgate Capital Group Silk&Cashmere’in yüzde 45’ini satın aldı

TARSUS İKİLEDİ

Geçen yıl İstanbul Fuar Hizmetleri’nin yüzde 75’ini alan İngiliz Tarsus Group, şimdi de Life Media Fuarcılık’ın yüzde 70’ini 30 milyon TL’ye aldı.

(hurriyet.com.tr)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın