64.7 F
Los Angeles
28 Mayıs 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTürkiye'nin Chicago Başkonsolosu, eyalet meclisi kürsüsünde Türkiye'yi anlattı

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu, eyalet meclisi kürsüsünde Türkiye’yi anlattı

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız, Amerika’nın Illinois Eyalet Meclisi’nde milletvekillerine Türkiye’yi kürsüden anlattı. Illinois Eyalet Meclisi’nde ayrıca Türk Dostluk Grubu resepsiyonu düzenlendi.

Turkish American Society of Chicago, Turkish American Federation of Midwest ve Niagara Foundation Illinois eyaletinin başkenti Sprinfield’de Türk Dostluk Grubu Resepsiyonu düzenledi. Resepsiyondan önce ilk defa bir Türk başkonsolos ilk defa Illinois Eyalet meclisinde milletvekili ve senatörlere hitap etti.

Resepsiyondan önce Illinois Eyalet Meclisi Türk dostluk grubu üyesi milletvekili ve senatörler tarafından, TASC ve Turkish American Federation of Midwest’in katkıları ile davet edilen Türkiye Cumhuriyeti Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız hem senatoda hem de eyalet parlamentosunda bir konuşma yaptı. Bu konuşma ilk olması bakımından Türkiye-Illinois, hatta Türkiye-ABD ilişkileri açısından tarihi bir öneme sahipti.

1983’ten beri meclisin başkanlığını tutan Demokrat Parti Illinois Başkanı Michael Madigan’ın takdim ettiği başkonsolos Fatih Yıldız, problemler ve aynı zamanda fırsatlarla dolu olan dünyamızda Türkiye’nin barışçı ve yapıcı bir dış politika izlemeye çalıştığına dikkat çekti. Türk – Amerikan ilişkilerine, köklü müttefikliğe ve ortak çıkarlara değinen Başkonsolos Fatih Yıldız, Türkiye’nin bölgede gücünü yapıcı olarak kullanmaya çalıştığına ve aktif bir dış politika izlediğinden bahsetti. Fatih Yıldız konuşmasında, bu konuşmayı organize eden Türk dostluk grubu üyesi milletvekili, senatörlere, Turkish American Society of Chicago, Turkish American Federation of Midwest ve Niagara Foundation’a da teşekkür etti.

Türkiye’nin 57 çoğunluğu Müslüman olan dünya ülkesi arasından gerçek manada demokrasi ve laikliğe sahip tek ülke olduğuna, aynı zamanda Batı dünyasının da bir parçası olduğuna değindi. Türk Dostluk Grubu’nun Türkiye ile Illinois arasında kültür, ticaret, bilim gibi alanlarda ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini, bunun içinde meclis ve senato üyelerinden destek istediğini belirtti ve bugünkü destekleri içinde teşekkür etti.

Konuşmanın ardından parlamento üyeleri başkonsolosumuzu tebrik edip, beraber hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya girdi.

Konuşmalardan sonra aynı akşam meclis binasındaki ikinci önemli Türk etkinliği, yine Illinois Meclisi Türk Amerikan Dostluk Grubu’nun organize ettiği resepsiyon oldu. Her iki yılda bir yenilenmesi gereken dostluk grubu bu yıl yine yüzde 95 “evet” oyu ile yenilenmişti. 30 kadar milletvekilinin üye olduğu gruba vekil olmayan Türk dostları da üye olabiliyor. Milletvekili olmayan üyeler arasında Anne Pramaggiori, Amerika’nın en büyük nükleer ve elektrik üretim şirketinin üst düzey yöneticisi Susana Mendoza gibi isimler dikkat çekti.

Meclis üyelerine Türk kültürünün, el sanatlarının tanıtıldığı resepsiyonda ebru sanatçısı Sevim Sürücü tarafından ebru gösterisi yapıldı, Türk kahvesi ve Türk yemekleri meclis çalışanlarına ve siyasilere ikram edildi. Resepsiyon, eyalet içişleri bakanının meclis binasındaki odasında yapıldı. Dostluk grubu üyesi milletvekilleri ve IL Meclis Başkanı Michael Madigan da resepsiyona katılanlar arasındaydı.

Resepsiyonda konuşan Madigan, kurulan dostluk grubunun misyonunun Türkiye ile, Illinois eyaleti arasındaki iş, ticaret ve kültürel zenginlikleri arttırmak olduğunu ifade etti. Kendisi de dostluk grubu üyesi, meclis başkanı Madigan, yapılan işlerin ve bugüne kadar gösterilen çabaların bugün meyvesini vermeye başladığını söyledi. Türkiye’ye 2 defa Niagara Foundation’ın misafiri olarak gittiğini ve ailesinin ve kendisinin çok memnun kaldıklarını ifade etti. Resepsiyondaki, kendisini dinleyen misafirlere, Türkiye’nin muhteşem bir ülke olduğunu, yükselen bir değer olduğunu ve dinleyicilerin mutlaka gidip, görmeleri gerektiğini belirtti.

CIHAN

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,520BeğenenlerBeğen
16,151TakipçilerTakip Et
3,520TakipçilerTakip Et
7,681TakipçilerTakip Et
31,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın