63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineTürkiye’nin SYRIZA’sı kim?

Türkiye’nin SYRIZA’sı kim?

Turkiye-nin-Syriza-si-mahmut-ozdamar

Şimdi Türkiye’de CHP’den tutunda BDP’sine kadar tüm partiler ülkenin Syriza’sı benim kavgasındalar. Türkiye’nin SYRIZA’sı kim? Mahmut Özdamar yazdı.

Türkiye’nin SYRIZA’sı kim?

Belki hemen yani başımızdan olduğundan olacak Yunanistan’daki seçimlerin yankısı ülkemiz Türkiye’de çok oldu. 

Hatta öylesine oldu ki nerede ise tüm siyasi partiler Türkiye’nin Syriza’sı biziz dediler. Gerek Syriza’nın fikir kaynağı ne de liderinin yapısı hiç de bizim ülkemize uymuyor. Bırakın bize, dini bakımdan oldukça muhafazakar olan Yunan halkına bile uymamasına rağmen 2009’da % 4.6 oy alan Syriza neler vaat etti de şimdi %36’lara tırmandı?

Bununla ilgili yazıları okurken aklıma bizim çakma sosyal demokrat mı desem, ulusalcılar mı desem, milliyetçiler mi desem, malum ülkemizde at izi it izine karışmış misali,  fikir hareketlerinin savrulduğu bu ülkedeki söylemleri aklıma geldi.

Syriza’nın en büyük vaadi 300.000 yeni istihdam açmaktı. Ayrıca asgari ücreti 781 euro’ya yükseltmek, bankalara olan ödenemeyecek borçların sıfırlanması, maddi durumu müsait olmayanlara bedava elektrik, gıda ve kira yardımı, toplu taşıma araçlarına bedava binilmesi gibi vaatler de onu iktidara taşıdı.

Bunları okuyunca özellikle sanal alem üzerinde yaptığımız siyasi tartışmalarda kömür ve makarna için oyunu sattılar lafı aklıma geldi. Bilmezler ki, millet her zaman kendisine yardım yapan veya yapacak partileri tercih etmiştir. Hatırlayacağınız üzere Amerika’daki son seçimlerde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney de devletten yardım alanları küçümsemiş ve programında onlar ile ilgili ciddi bir proje olmadığından dolayı seçimi kaybetti.

Şimdi Türkiye’de CHP’den tutunda BDP’sine kadar tüm partiler ülkenin Syriza’sı benim kavgasındalar. Ama Ak parti’nin bugüne kadar topluma yaptığı sosyal projeleri hep kötülediler. Hatta bu projelerden yararlanan vatandaşları bile küçümsediler. Ama Ata’larımız dediği gibi sanırım; komşunun tavuğu komşuya gaz gözükür misalir, bizim partiler Syriza biziz diye yarıştalar. Oysa hiç Syriza’ya bakmaya gerek yok. Hemen yanı başınızda Ak parti var. Buyrun görün iktidar nasıl olunur. İlla Yunanistan’dan örnek almaya gerek yok.

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 
mahmut@alaturkaonline.com

Not: Geçen gün Turkish American Youth & Education Foundation Başkanı Sayın Ayhan ÖZMEKİK, CihannümaUSA sponsorluğunda Newyork Times Square ’de Kutlu Doğum programları çerçevesinde Gül ve İngilizce Kur’anı Kerim dağıtacaklarını söylediler. Kendilerinden Allah razı olsun. Bu tür tanıtımlara Amerikan toplumunun ihtiyacı var. Bu arada bu organizasyonun ilkini Washington’da gerçekleştiren Şükrüye Yıldırım hanımefendiden de Allah razı olsun. Ayhan bey henüz tarihini söylemedi ama sanırım program bu hafta sonu gerçekleşecek.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın