66.4 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTürkler ABD seçiminde kimi destekliyor

Türkler ABD seçiminde kimi destekliyor

Hürriyet, Türk-Amerikan toplum liderleriyle görüşüp Türk Amerikalıların kurdukları dört ayrı Politik Eylem Komitesi’nin (PAC) bağış kayıtlarını inceledi.

TÜRKİYE’deki siyasi bölünmenin bir benzeri, Türk kökenli Amerikalılar arasında ABD’de yaşanıyor. 6 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık ve Kongre seçimlerinde “seküler” Türk Amerikalılar ağırlıklı olarak Cumhuriyetçilere destek verirken, Gülen cemaatine yakın kuruluşlar ise Demokrat Parti adayı Başkan Barack Obama için bağış kampanyaları düzenliyor.

ÜÇ AYRI ÇATI ÖRGÜTÜ VAR ABD’de Türk kökenlileri temsil eden üç ayrı çatı örgütü var. Bunlardan ikisi, seküler eğilimli Türk Amerikalıların bulunduğu New York merkezli, ABD’deki en eski Türk çatı örgütü Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Washington merkezli, Amerikan Türk Dernekleri Asamblesi (ATAA). Üçüncü örgüt ise Gülen cemaatine yakın örgütlerin bir araya gelerek oluşturduğu Türki Amerikan Birliği (TAA).

CUMHURİYETÇİLER BİZİ ANLIYOR TADF Başkanı Ali Çınar, şunları söyledi: “Cumhuriyetçi kökenli üyelerin birçoğu asker kökenli veya Türkiye’de bir şekilde bulunup Türkiye’nin önemini çok iyi bilen kişiler” diye konuştu.

ÖLÇÜMÜZ TÜRKİYE’YE BAKIŞ ATAA Başkanı Ergun Kırlıkovalı ise şu anda başkanlık seçiminde üyeleri arasında eğilimin karışık olduğunu ve Obama’yı da Mitt Romney’i de destekleyenler bulunduğunu belirtti.

BAĞIŞLARIN DAĞILIMI ABD’deki “seküler” Türklerin ülke genelinde oluşturdukları, politikacıların kampanyalarına destek olmak için kurulan dört Politik Eylem Komitesi (PAC) şimdiye kadar 167 bin 877 dolarlık bağış yapmış, bunun yüzde 71’i Cumhuriyetçilere gitmiş.

OBAMA’YA 500 BİN DOLAR

ABD’deki Türk kökenlilerin Gülen cemaatine yakın olan çatı örgütü TAA, örgüt başkanı Faruk Taban’ın Türkiye’de olduğu gerekçesiyle sorulara yanıt vermedi. Ancak Gülen’e yakın örgütlerin bağış yemekleri basına konu olmuştu. Hatta Azerilerin de katıldığı bir etkinliğe ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da katılmış, Obama kampanyasına 500 bin dolarlık destek sağlanmıştı.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,146BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın