64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023

UMUTlandık

Portekiz:1 Türkiye:3

Hazırlık maçlarının dördüncüsünde Avrupa Şampiyonası’nın favorilerinden Portekiz karşısında çok iyi bir skor elde ettik. Oyun için aynı şeyleri söyleyemesek de gelecek için umutlandık. Olmayınca olmuyor dercesine Portekiz golleri kaçırırken üç buçuk pozisyonda üç gol bulmamız maçı bize kazandırdı. Aslında kötü oynarken kazanabilmek büyük takım vasıflarından biridir.

Eğer Sayın Abdullah Avcı ,çok eksikliklerimiz olsa bile, bu sisteminden vazgeçmez ise tüm büyük takımlara kök söktürebiliriz.

Gelelim Milli Takımın artılarına ve eksilerine;

-Takım disiplini çok kısa sürede üst düzeylere taşınmış. Takım disiplinini; hocanın söylediklerini şartlar ne olursa olsun yapmaya çalışmak, şablona sadık kalmaya çalışmak, isteklilik, yardımlaşma, oyunun içinde olma, gerginlikten uzak ve hakemle konuşmama felsefesi olarak sıralayabiliriz. Bu noktalarda sınıfı geçtik. Çoğu ilk defa beraber oynayan oyuncular olmasına rağmen yıllardır beraber oynarmışçasına ısrarla pas yapmaya çalışmaları, hatta kaptırdıkları toplarla sıkıntılar yaşasak bile bu felsefeden, paniklemeden vazgeçmeden oynamaya çalışmaları bence üst düzey bir takım disiplini idi.

-Her maçta gol atma reaksiyonunu gösterme becerisini muhakkak göstermemiz ve özgüvenimizi maksimum seviyelere taşımamız,

-Sahip olduğumuz şablona uygun ve birbirine yakın seviyede oyuncu topluluğu sayesinde dört beş oyuncuyu değiştirseniz kimsenin itirazı olmayacak bir takım zenginliğine kavuşmamız,

-Top rakipteyken pozisyon almaya çalışıp takım defansına katkıda bulunmaya çalışmamız,

-Her maçta gol atabilen bir bir takım hüviyetine dönüşebilmemiz ,

-Yeni oyuncuların havuza kazandırılması, artılarımız idi. Sercan, Hasan Ali, Bekir gibi.

-Normalde pas yapabilme yeteneğine sahip oyuncular topluluğu olmamıza rağmen baskı karşısında çok hata yapmamız,

-Hücumda yeteri kadar çoğalamamamız,

-Yeterince kompak olmadığımız için dönüşlerde yaşadığımız sıkıntılarımız,

-Çok fazla kaleciyle oynayıp bloklar arasında ki mesafelerin açılmasına sebep olmamız,

-Pozisyonlarımızı almamıza ve tehlikeli bölgede yeterince oyuncu bulundurmamıza rağmen çok pozisyon vermemiz ,görünen takım eksiklikleriydi.

Maçın sonucuyla çok mutlu olsam da bütün samimiyetimle Umut’un gol atmasına çok üzüldüm. Çünkü attığı iki güzel gol yüzünden muhtemelen Umut’u eleme gurubu maçlarında seyretmek zorunda kalmaya devam edeceğiz.

Eksiklerimize yara olması açısından, Sayın Abdullah Avcı’nın Selçuk ve Nuri’nin sahada olabileceği bir sistem üretmesi lazım diye düşünüyorum. Bunun için en azından Ukrayna maçında Emre’nin yerine Selçuk‘u orta sahada, Nuri’yi Burak’ın arkasında, Arda ve Sercan’ı kanatlarda kullanmayı denemesini ümit ediyorum.

On beş gün gibi kısa zamanda oyuncuların sevgisini ve özellikle futbol bilgisi açısından saygısını kazanmasını bilen Abdullah Avcı’nın İstanbul Büyükşehirde olduğu gibi üst düzey takımlara bela olacağı belli oldu.

Ben her türlü olumsuzluğa rağmen Milli Takım’ı Umut’suz kurarsak daha çok umutlanacağım!

Ercan Özdemir / Los Angeles

1 YORUM

  1. Ercan bey Milli takimimizin amaci ust duzey takimlara bela olmakmi yoksa daha once bir dunya ucunculugu ve bir avrupa ucunculugu olan bir ulke olarak ust duzey takimlardan biri mi olmak?

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın