65 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaAmerikaLos AngelesUSC 'de Türkiye'nin Kültürel Diplomasisi değerlendirildi

USC ‘de Türkiye’nin Kültürel Diplomasisi değerlendirildi

Turkiyenin Kulturel Diplomasisi

USC ‘de Türkiye’nin Kültürel Diplomasisi değerlendirildi

USC, Kamu Diplomasisi Merkezi tarafından düzenlenen “Kültürel Diplomaside Yeni Dönem” konulu konferansta Türkiye’nin kültürel diplomasi politikaları değerlendirildi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) Annenberg İletişim ve Gazetecilik Akademisi’ne bağlı Kamu Diplomasisi Merkezi (CPD) tarafından düzenlenen “Kültürel Diplomaside Yeni Dönem” konulu konferansta, Türkiye’nin kültürel diplomasi politikaları değerlendirildi.

Bu yıl onuncusu düzenlenen konferansta, Türkiye’nin yanı sıra gelişen ekonomilerden Çin, Rusya, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Nijerya’daki kültürel diplomasi çalışmaları ele alındı.

Konferansta bir sunum yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Senem Çevik, Türkiye’nin kültürel diplomasisinin devlet ve devlet dışı aktörler tarafından yürütüldüğünü belirterek, 2010 yılında kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün Türkiye’de kamu diplomasisi stratejilerinin kurumsallaşması yönünde ilk adım olduğunu söyledi.

Çevik, “Türkiye’de kamusal alanda başlıca kültür diplomasisi aktörleri 30’dan fazla kültür merkezi ile faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Bursları projesidir. Bunun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA ve AFAD da kültürel diplomasi konusunda faaliyet göstermektedir” dedi.

Kültürel diplomaside devlet dışı aktör olarak, bugün tüm dünyada 100’ün üzerinde ülkeye ihraç edilen Türk dizilerinin önemine değinen Çevik, dizilerin Türkiye için ciddi bir ekonomik gelir kaynağı haline geldiğini kaydetti.

Çevik, özellikle Türkiye’nin yakın coğrafyasında izlenme rekoru kıran dizilerin, bu coğrafyalardaki gençler ve kadınlar üzerindeki olası etkilerinin yakından incelenmesi gerektiğini dile getirerek, ”Görüldüğü kadarıyla bu diziler sosyolojik bir değişimi uzun vadede tetikleme kapasitesine sahip. Diziler gibi popüler kültür ürünleri, toplumları izlenme oranlarıyla doğru orantılı bir şekilde etkileyebilmektedir” ifadesini kullandı.

Film Yoluyla Diyalog” başlığı taşıyan son bölümde konuşan Los Angeles Türk Film Festivali (LATFF) kurucu ortağı ve uluslararası ilişkiler sorumlusu YaseminYılmaz, festivalin sadece gösterilen filmlerle sınırlı olmadığına dikkati çekerek, ”Türkiye’den önemli yönetmen ve sanatçıları konuk ederek, Amerikan izleyicisinin Türk film sektörünü daha yakından tanımasını sağlıyoruz. Konukları sadece film sektörümüz değil aynı zamanda ülkemiz ve kültürümüz hakkında da bilgilendiren bir tecrübe bu” diye konuştu.

Konferansta ayrıca, Los Angeles’ta gerçekleştirilen Polonya, Nijerya ve Meksika film festivallerinin sunumlarına da yer verildi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,153BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın