67.9 F
Los Angeles
8 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaWashington D.C. 51. eyalet olmak istiyor!

Washington D.C. 51. eyalet olmak istiyor!

Kongre’de temsil edilmeyen ve özel bir idari birimle yönetilen Washington D.C. ABD’nin 51. Eyaleti olmak istiyor.

Washington D.C. Belediye Başkanı Vincent Gray başkanlığındaki bir delegasyon 12 Ocak’ta New Hampshire’daki Yasama Komitesi önüne çıkarak taleplerini dile getirecekler. Delegasyon isteklerini 50 eyaletin tamamında dile getirecek. Washington D.C. Belediyesi “District of Columbia” adı verilen bölgenin Kongre’de temsil edilmesini istiyor.

Washington D.C.’de yaşayan vatandaşların “temsil olmadan vergi” verdiklerini belirten tarihi slogan “Taxation without representation” otomobillerin plakalarını süslüyor. Bu slogan ABD Bağımsızlık Savaşı’nın fitilini ateşlemişti.

Bölgede 600 bin hanelik nüfus bulunuyor. Buradaki vatandaşlar vergi ödüyorlar, Başkan için oy veriyorlar fakat Kongre’nin iki kanadında da temsil edilmiyorlar.

“New Columbia’nın Birliğe Kabulü” başlıklı yasa önerisi ise Kongre’de çoktan unutulmuş durumda.

1985 yılında Washington’a 1 Temsilciler Meclisi vekilliği ve 2 Senato üyeliği veren konuyla ilgili anayasa değişikliği Kongre’ye getirilmiş, değişiklik için gereken 38 eyaletin sadece 16’sı lehte oy kullanmıştı. Diğer eyaletler süreci geriden aldığı için yasanın tarihi geçmişti.

1993 yılında da Temsilciler Meclisi, Washington’ı eyalet yapan yasayı reddetmişti. O tarihte güçlü Cumhuriyetçi kadro Demokratların ağırlıklı olarak yaşadığı Washington’ın 2 senatör seçmesini stratejik olarak yanlış bulmuştu.(USASABAH)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,530BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,676TakipçilerTakip Et
32,600AboneAbone Ol

Kaçırmayın