63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaWashington’dan Türkiye’ye NATO’da tam destek

Washington’dan Türkiye’ye NATO’da tam destek

Washington Yönetimi, Akçakale olayının ardından dün gün boyu, Türkiye-Suriye sınırındaki gerginliğe vereceği tepkiyi belirlemeye çalıştı. Clinton öğlen “Durum çok çok kritik” dedikten sonra akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüştü ve ABD’nin Türkiye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteği için söz verip NATO’yu Türkiye ile dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Washington Yönetimi, Akçakale’de meydana gelen olayın ardından dün gün boyunca ABD’nin duruma vereceği tepkiyi belirlemeye çalıştı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Ahmet Davutoğlu ile yapacağı telefon görüşmesine kadar da ABD’nin Suriye’ye olası bir müdahaleyi nasıl karşılayacağına yönelik bir açıklama yapılmadı. Beklenen görüşme, TSİ 23.30 civarı gerçekleşti. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada ise ABD’nin Türkiye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyeceği sözü verildiği ve NATO’ya da Türkiye ile dayanışma içinde olma çağrısı yapıldığı belirtilerek, tam destek sunuldu.

ÖNCE TEMKİNLİ KONUŞTULAR

ABD kanadından dün ilk açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland’dan geldi. Nuland, “Ailelere en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ve Türkiye’nin egemenliğinin açık ihlalini en sert şekilde kınıyoruz” derken, olayın bölgedeki dinamikleri değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin ise Davutoğlu’nun bu konuda Clinton’la görüşmesinde vereceği bilgilerin önemli olduğunu belirterek yorumda bulunmadı. Nuland, olay sonrası Türkiye’nin askeri seçenek ve sınırda tampon bölge oluşturma dahil tüm seçenekleri değerlendirmesiyle ilgili ABD’nin politikasının ne olacağına da aynı şekilde açıklık getirmedi.

TÜRK MÜDAHALESİNE YORUM YOK

Ardından ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kazakistan Dışişleri Bakanı ile toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken Suriye’deki gerginliğe ilişkin bir soruya da yanıt verdi ve “Durum çok çok tehlikeli” diyerek şöyle konuştu: “Suriyelilerin sınırın öteki tarafna ateş açmaları konusunda öfke içindeyiz. Türk tarafında yaşanan can kayıpları için çok büyük üzüntü duyuyoruz. Türk dostlarımızla çalışıyoruz. En iyi nasıl bir yol alınabileceği konusunda ben de Türk Dışişleri Bakanı ile daha sonra konuşacağım. Çok, çok tehlikeli bir durum. Bütün sorumlu ülkeler, Esad Rejimi’ni ateşkes yapmak, kendi halkına saldırmayı bırakmak ve ülkedeki siyasal geçişi başlatmak konusunda ikna etmek için bir araya gelmek zorunda.” Clinton da, Türklerin tek taraflı bir müdaheleyi düşündüğünün hatırlatılmasına karşın bu konuda bir yorumda bulunmadı.

PENTAGON DA KONUŞTU

Akşam saatlerinde Türkiye’nin Suriye’ye karşılık vermesinin ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Pentagon Sözcüsü George Little’in kısa açıklamasında şöyle denildi: “Bu olay, Suriye Rejimi’nin neden gitmesi gerektiğini de gösteren, raydan çıkmış davranışlarının başka bir örneği. Türkiye’deki can kayıplarından dolayı üzgünüz ve durumu yakından izlemeyi sürdürüyoruz.”

Pentagon’un açıklama yaptığı sıralarda ise Clinton ve Davutoğlu görüşmesi gerçekleşti. Görüşmenin ardından yayınlanan açıklamada da ABD’nin Türkiye’nin yanında yer aldığı, NATO’nun da Türkiye ile dayanışma içinde olması için çağrıda bulunulduğu belirtildi. ABD Dışişleri Sözcüsü Nuland, ABD’nin Türkiye’ye yaşanan krizde tam destek verdiğini gösteren açıklamasında şöyle dedi: “Bakan Clinton, ABD’nin Türk müttefiğimizin egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan güçlü desteği konusunda söz verdi, Suriye’nin saldırısını kınayan NATO bildirisini destekledi ve İttifak’ı Türkiye ile dayanışma içinde olmaya çağırdı. Bakan Clinton, ABD’nin Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde de destekleyeceğini bildirdi.”  (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,095BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın