63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaWisconsin eyaletinde sendikal hakları kısıtlayan tasarı yasalaştı

Wisconsin eyaletinde sendikal hakları kısıtlayan tasarı yasalaştı

ABD’nin Wisconsin eyaletinde Cumhuriyetçi Vali Scott Walker’ın girişimiyle, kamu çalışanlarının haklarını kısıtlayan ve pazarlık güçlerini azaltan yasa tasarısı nedeniyle haftalardır süren mücadeleyi Cumhuriyetçiler kazandı.

Tasarının oya sunulabilmesi için toplantı yeter sayısına ulaşılması gerekirken, bu tasarıya şiddetle karşı çıkan 14 Demokrat senatör, eyaleti terk etmiş ve geri dönmemişti. Ancak attığı adımdan geri dönmek istemeyen Vali Walker ve Cumhuriyetçiler, Demokratlara manevrada bulunarak, tasarıda, Senato’da 20 üyenin bulunması zorunluluğunu kaldıran bir düzenlemeye gidip, genel kurula getirebilme olanağını sağladı. Bunun sonucunda, 1 Demokratın karşı oyuyla tasarı, eyalet senatosunda 1’e karşı 18 oyla geçti.

Tasarının bu şekilde geçmesi eyalette büyük tepki toplarken, protestocular Senato binasına gelerek, Cumhuriyetçilere “utanın”, “Wisconsion’a yalan söylediniz” diye tezahüratta bulundu.

Walker’ın bütçe açıklarını kapatmak için gerekli olduğunu savunduğu tasarı, daha ortaya çıkar çıkmaz, kamu çalışanlarının büyük tepkisini çekmiş, Wisconsin’da onbinlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösteriler daha sonra diğer bazı eyaletlere de yayılmıştı.

Tasarı, kamu çalışanlarının bazı haklarını sınırlandırıyor ve sendikalara yönelik, üyelerinin maaşlarından sendika payı almaması gibi yeni düzenleme ve kısıtlamalar getiriyor.

Geçen yılki ara seçimlerin ardından birçok eyalet meclisinde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçiler, Indiana, Ohio ve Oklahoma gibi diğer bazı eyaletlerde de kamu çalışanlarının sendikal haklarını azaltan girişimlerde bulundu.

Tasarıyı daha önce onaylayan Eyalet Meclisi ise yeniden düzenlendiği için yarın tasarıyı tekrar oylayacak

AA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın