63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemYakınlarını kaybedenler bürokrasiye takılıyor

Yakınlarını kaybedenler bürokrasiye takılıyor

Deprem felaketinde enkaz altında kalarak yaşamını yitirenlerin yakınları bürokratik işlemlerle boğuşuyor. Defin işlemleri hem maddi hem de manevi anlamda eziyete dönüşüyor. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç yaşananları şöyle aktardı:

‘HERKES HALA ŞOKTA’

“Depremde binlerce insanımızı kaybettik. Umudunuzu kestiğiniz zaman da yakınlarınızın ölüsünü enkazdan çıkarmak, canlı birine ulaşmak kadar önemli. Halen kayıplar var. Maalesef koordinasyonsuzluklar sürüyor. Yakınlarını kaybeden depremzede vatandaşlarımız daha acılarını yaşayamadan kendilerini bürokratik işlemlerle boğuşurken buluyorlar. Defin ruhsatı almaları gerekiyor. Bu belgede ölen kişinin yakınına ‘Cesedi alanın adı soyadı’ denilerek kayıt yapılıyor. Zaten halen şok içindeler, günler sürmüş cenaze işlemleri, merhum kişiye ceset deniyor. Ayıptır. Sonra ölüm belgesi düzenlenmesinin yanı sıra noterlere mirasçılık belgesi almak için vergilerle birlikte 592 lira ödemek zorunda. Her şeyini kaybetmiş insanlardan, evlerini, çocuklarını, eşlerini her şeylerini kaybeden insanlardan para alınıyor. Bir pijama ile kaldı bu insanlar. Bir düzenleme yapılmalı, bu insanların zaten parası yok.”

 

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın