67.4 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineYENİ SAHNEMİZ INTERNET

YENİ SAHNEMİZ INTERNET

Bilindiği gibi tüm sanat severler için iletişim kurmanın en önemli online aktivitesi Facebook, Twitter, YouTube, Vimeo v.b. yerler, sanatsal projelerin en fazla paylaşıldığı ve izlendiği alanlardır.

Internet; video-sinema, dans-performans sanatlarının kesiştiği, disiplinlerarası çağdaş yaratımların buluştuğu bir platform haline geldi.
Artık internet platformunda “cross-media” projeleri üretiliyor.

Bilgisayarlarınız ve akıllı telefonlarınız ile en fazla 2 dakikalık uzunlukta, farklı çekim olanaklarının kullanılabildiği, “oturduğum yerden göremiyorum” derdinizin olmadığı, anlatımdaki yaratıcılığın doruklara ulaştığı bu videolar sayesinde, daha fazla seyirciye daha uzun süreliğine ulaşabiliyorsunuz.

Bu sistem; beden ve teknolojinin diğer sanat alanları ile birleştiği, bir temel üzerine kurulu.

Dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktaya değinmek isterim.

Hazırlayacağınız videonun;
• Internet paylaşımı için kısa bir video olması. (1-2 dakikalık)
• Digital dünyada popüler olması için eğlenceli ve komik olması. Tabii şart değil.
• Dansın ve dansçıların, kostüm, makyaj, teknik v.s. unsurların özenle hazırlanması. Kısacası insanların “wow” demesi…
• Güçlü bir “online media mix” kullanılması. Sosyal medya kanalları, link startejileri, bookmarkers sites, blogs, mailing lists ve microblogs…
• Video’nun çok insana ulaşmasında video dağıtım çalışmalarının iyi yapılması. Video hakkında yazılabilecek makaleler, bloglar, linkler v.s. yardımcı olur.
• Video’nun “EVRENSEL” olması. Yaratılan sanatsal proje içerisinde hiçbir dilde dialog’un olmaması gibi…

Yeni yorumların, tekniğin ve estetiğin keşfedildiği bu tarz dans- video projeleri, tüm dünyada birbiri ile yarışıyor.

Seyirciler favori dans performanslarına/sanatçılara, “izle” ve “oyla” prensibi ile oy veriyor ve birinci olan proje, para ödülü kazanıyor.

Kriterler ise; bireysel stiller, çeşitli konuları yaratıcı bir şekilde kısa zamanda anlatma becerisi ve dansın kalitesi.

Mart ayında düzenlenen bir yarışmadaki dans video projelerini “60secondsdance.dk You Tube Channel” ’dan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/60secondsdance

Özellikle “Rooms” ve “Birdcage” projelerini izlemenizi öneririm. (Sadece iki dakikanızı alır).

Rooms için:

Birdcage için:

Digital dance-video projeleri sanatçıların yeteneklerini ekonomik yollarla ortaya koydukları, bilet satışı ya da mekan arama dertlerinin olmadığı,
bir tür kart visit olarak kullanılan bir alan.

Bakalım sanal bir sahne haline gelen internette, gerçek sahne ebatlarımızdan çok daha küçük olan ekranlarda izlenen uzaktan kumandalı projeler, farklı koreografi denemeleri, dar bir alanda kapalı mı kalacak yoksa sanatçıları ve seyircileri biraraya getirmenin yeni bir yolu olmaya devam mı edecek.

Sevgilerimle
Olcay M. Gardner
olcaymuslu@alaturkaonline.com
https://alaturkaonline.com/yazarlar/olcay-muslu-gardner/

Not: İngilizce terimler; doğru bilgiye daha kolay ulaşılabilmesi adına çevirilmeden kullanılmıştır.

Olcay Muslu Gardner
Olcay Muslu Gardnerhttps://www.AlaturkaOnline.com
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın