63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerGündemYeni Zelanda'da balinalar kıyıya vurdu

Yeni Zelanda’da balinalar kıyıya vurdu

Koruma Müdürü John Mason, kurtarılan balinaların gel git esnasında plajda yüzdürüldüğünü ifade ederek, “Balinalar güvenli bir şekilde doğaya yeniden bırakıldı. Botlar da balinalara derin sulara kadar eşlik etti” dedi.

Jonah Projesi adlı balina yardım örgütü başkanı Kimberly Muncaster de gönüllülerle birlikte plajları kontrol edeceklerini ve bu hayvanları kurtarmak için çok geç olmadan kıyıya vurdukları yerleri tespit edeceklerini söyledi.

Pilot balinalar, gri, kahverengi veya siyah renklere sahipler. Erkeklerin boyu 8.5 metre, dişilerin boyu ise 6 metreye varabiliyor. Ağırlıkları erkek bireyler için azami 3.5 ton, dişiler için ise 2.5 ton.

Yeni Zelanda kıyılarına 1840 yılından bu yana 5 binden fazla balina ve yunusun vurduğu kaydedildi. Kasım ayından beri de Farewell Spit kıyılarına gel gitler sonucu vuran 47 pilot balinanın öldüğü, 18 balinanın da uyutulduğu bildirildi.

Balina uzmanları ise halen memelilerin neden tehlikeli sığ sularda yüzdüğünü açıklayamıyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın