64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemYurtdışındakiler, oy kullanmak istiyorsanız acele edin!

Yurtdışındakiler, oy kullanmak istiyorsanız acele edin!

Yurtdışında yaşayan ve 31 Mart’a kadar Yurtdışı Seçmen kaydını yaptırmayan Türk vatandaşları oy kullanamayacak.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan Türk vatandaşlarının 12 Haziran 2011’de yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanamayacağını sitesinde duyurdu. Yurtdışı seçmen sorgulama listelerinin 18 Mart’ta www.ysk.gov.tr’den ilan edileceği belirtilen duyuruda, 31 Mart 2011’de saat 17.00’dan itibaren yapılacak başvuruların konsolosluklarca kabul edilmeyeceği belirtildi.

YSK kararında şöyle denildi, “Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşıyan Türk vatandaşlarının Yurtdışı Seçmen Kütüğündeki kayıtları, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, güvenli sorgulama yöntemi kullanılarak Kurulun internet sayfasında (www.ysk.gov.tr) 18/3/2011 Cuma günü saat 08.00’de, ilan edilir. Ayrıca; Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığınca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yurt dışı temsilciliklerine duyurulur. Vatandaş “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” ekranından T.C. kimlik numarasını girerek Kütüğe kayıtlı olup olmadığını kontrol eder. Yüksek Seçim Kurulunun internet sayfasında ilan edilen Yurtdışı Seçmen Kütüğünün; 31/3/2011 Perşembe günü saat 17.00’de ilanı sonlandırılır. İlan sonlandırma tarihi tutanak altına alınır. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular konsolosluklarca kabul edilmeyecektir.”

SEÇMEN KÜTÜĞÜNE YAZILMAK İÇİN NE YAPILACAK?
YSK kararında, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların hangi yolu takip edeceği şu şekilde belirtildi;

“Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kayıt sisteminden alınan ve seçmen niteliğini taşıyan yurtdışında yerleşik Türk vatandaşlarına ait kayıtların, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne dönüştürülmesinden sonra, güncelleştirilmek amacıyla ilan edilen Yurtdışı Seçmen Kütüğüne yazılmak için;

* Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurtdışı olmasına rağmen, Yurtdışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayanlar başvurabilir.

* Yurtiçinde Seçmen Kütüğünde kayıtlı olup da yerleşim yerini yurtdışına taşıyan, Türk vatandaşlarının, adres kayıt sistemine dahil olabilmeleri için en yakın dış temsilciliğe başvurarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İsleri Genel Müdürlüğünün yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için “ADRES BEYAN FORMU” nu doldurup, imzalamaları ve yurtdışı temsilcilikleri tarafından “Konsolosluk.net” sistemine girişleri sağlanmalıdır.

* Yurtdışında yerleşik olup da, askı süresi içinde herhangi bir nedenle yurt içerisinde bulunanlar, Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlarını yaptırabilmeleri için Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurup pasaportlarını da ibraz etmek suretiyle, alacakları adres beyan formunu doldururlar. Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının onayı ile bu başvurular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne askı süresi içinde Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlarının yapılması için gönderilir.

* Askerlikten terhis olanlardan Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan, (Terhis belgesi veya askerlik şubesince verilen belgenin ibrazı gereklidir).

* Kısıtlılık hali sona eren, Türk vatandaşları, konsolosluklar vasıtasıyla veya doğrudan doğruya Ankara İl Seçim Kuruluna bağlı Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurabilirler.”

AA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın