69.5 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerika1920’lerin New York’u bir itfaiye aracının kamerasında

1920’lerin New York’u bir itfaiye aracının kamerasında

1920’lerin New York’u bir itfaiye aracının kamerasında

1920’lerin New York’u bir itfaiye aracının kamerasında

ABD’nin finans merkezi New York’ta 148 yıldır hizmet veren İtfaiye Departmanı (FDNY), 1927’de Manhattan’da çıkan bir yangına giderken çekilen benzersiz görüntüleri yayınladı.

Zamanın FDNY şefi John Kenlon’ın olay yerine giderken aracına yerleştirdiği kamera, izleyenleri kentin geçmişinde siyah beyaz bir yolculuğa çıkarıyor. Arabanın önündeki çanı çalarak yangın mahalline giden Kenlon, 1930’ların başında nüfusu 10 milyonu aşarak insanlık tarihindeki ilk mega-şehir olan New York’taki hızlı hayatı gözler önüne seriyor.

00000991810

FDNY’nin arşivlerinden çıkan sessiz görüntülerde, 86 yıl önce bile kentteki trafiğin hayli sıkışık olması dikkat çekiyor. İnsanların günümüz New York’unda olduğu gibi durmak bilmeyen koşuşturmacaları ve yüksek binalar kameraya yansıyor. John Kenlon, trafiğin sıkıştığı anlarda kaldırımı kullanmak zorunda kalıyor. Araç, iki kişilik bisikletlere, at arabalarına, tramvaylara, otobüslere ve yayalara çarpmadan ustaca ilerliyor. Şef John Kenlon’ın başdöndürücü yolculuğu yangın mahallinde sona eriyor. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürüyor.

Tokyo İtfaiye Departmanı’nın ardından dünyanın en büyük ikinci itfaiye teşkilatı olan FDNY, 1865 yılında kurulsa da kökleri 1648’e kadar uzanıyor. Günümüzde FDNY bünyesinde 14 bini aşkın itfaiye eri ve sağlık ekibi görev yapıyor.

(ZamanAmerika)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,085BeğenenlerBeğen
16,035TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın