65 F
Los Angeles
29 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBabaanne ziyareti mi casusluk ‘oyunu’ mu

Babaanne ziyareti mi casusluk ‘oyunu’ mu

Washington-Tahran hattında bir ajan krizi daha. ABD’de doğan İran asıllı bir genç, baba memleketinde casusluktan idama mahkûm oldu. İran, Emir Mirzai Hikmeti’nin Ortadoğu’da kamuoyunu ABD lehine manipule eden bilgisayar oyunları tasarladığını öne sürüyor. Babası ise “Oğlum CIA ajanı değil, babaannesini ziyarete gitmişti” diyor.

İRAN’da bir mahkeme, ABD doğumlu ve İran asıllı Emir Mirzai Hikmeti’yi (28) CIA adına casusluk yaptığı gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırdı. Mahkeme sözcüsü Gulamhüseyin Muhsini Ecey, “hasım Amerika” ile işbirliği yapan Hikmeti’nin “muharib” (Allah’a savaş ilan eden) olduğuna hükmedildiğini bildirdi.

İran’a göre Arizona doğumlu Hikmeti, ABD Deniz Piyadeleri’nde özel eğitim aldıktan sonra ABD’nin Irak ve Afganistan’daki üslerinde görev yaptı. Dubai üzerinden geldiği İran’da eylül ayında yakalanan Hikmeti, bundan sonrasını, İran devlet televizyonunda yayınlanan itirafında şöyle anlattı:

“Afganistan’dan dönünce New York’taki bir bilgisayar oyunu firmasında çalışmaya başladım. Ortadoğu’da kamuoyunu ABD istihbaratı lehine manipule edecek oyunlar tasarlıyorduk. Ardından saf değiştiren bir Amerikan askeri gibi davranarak İran istihbarat bakanlığına sızma görevi aldım. CIA’in tuzağına düştüm, İran’a zarar verme niyetinde değildim.”

Babası ABD’de profesör

27 Aralık’taki tek celse sonucunda hüküm veren İranlı yargıçlara göre Hikmeti, İran istihbaratıyla işbirliği yapmaya “fazla hevesli” görünce yakayı ele verdi. ABD’nin Afganistan’daki Bagram üssüne sızan İranlı ajanların da Hikmeti’yi orada gördükleri yönünde rapor verdiği bildirildi.

İtiraf kasetini kınayan Washington, 1979’dan beri İran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçreli diplomatların Hikmeti ile görüşmesine izin verilmemesine de tepkili. ABD’nin Michigan eyaletinde öğretim üyesi olan baba Ali Hikmeti ise oğlunun 2001’de ABD ordusuna Farsça tercümanı olarak girdiğini, ama CIA ajanı olmadığını, babaannesini ziyaret etmeye gidince tutuklandığını savundu. Hikmeti’nin temyiz için 20 günü var.

Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor, Hikmeti’nin idama mahkûm edilmesikonusunda, “Eğer haberler doğruysa, böyle bir hükmü şiddetle kınıyoruz” dedi.

Bilgisayar oyunuyla propaganda iddiası

İRAN devlet televizyonlarındaki “itiraflarına” göre Emir Mirzai Hikmeti, 2005-2007 yılları arasında ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nda (DARPA) görev aldı. Ardından, CIA’in finanse ettiğini öne sürdüğü “Kuma Games” adlı oyun şirketine geçti. Hikmeti’ye göre ücretsiz olarak dağıttıkları bazı oyunlar ABD’nin Irak işgalini meşrulaştırıyor ve İran’ı terörizmle bağlantılandırıyor.

Kuma Games yetkilileri, 2006 yılında verdikleri bir röportajda ABD hükümetine de çalıştıklarını kabul ediyorlar. Bunun dışında tamamen sivil görünen şirketin oyunları arasında, Saddam Hüseyin, Ebu Musab el Zarkavi ve Usame Bin Ladin’in avlandığı meşhur “KumaWar” serisi ile oyuncunun Ortadoğu’da yolsuzluklarla savaştığı “Wahdat al Nimr” (Kaplan Birimi) de var.

İdam ederler mi

İran, Fordov’daki yeraltı sığınağında uranyum zenginleştirmeye dün ilk kez başlarken, Batı ile nükleer krizin iyice tırmandığı bir dönemde Tahran’ın Hikmeti’yi idam etmeyip ABD’ye karşı koz yapabileceği belirtiliyor. Son üç yılda en az 4 ABD vatandaşı İran’da casusluktan hüküm giymesine rağmen serbest bırakıldı. Tahran, casusluktan herhangi bir ABD vatandaşını idam etmedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,151BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın