60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemOkuluna kızdı, tam sayfa Fransızca ‘inkâr’ ilanı verdi

Okuluna kızdı, tam sayfa Fransızca ‘inkâr’ ilanı verdi

Önceki gün Hürriyet’te yayımlanan ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye hitaben Fransızca olarak yazılan mektubun imzacılarından Nil Eyüboğlu, neden böyle bir yola başvurduklarını anlattı.

Hürriyet’e konuşan 19 yaşındaki İstanbul Pierre Loti Lisesi mezunu Eyüboğlu, “Davet ettiğimiz hocalarımız ve arkadaşlarımızın yardımıyla bir metin hazırladık. Mektubu Pierre Loti Lisesi’nin müdürüne de gösterdik. Desteklediğini; ama altına imza atamayacağını söyledi. Bu duruma iyice sinirlendik ve gruba daha fazla kişi davet ettik. Bir sonraki adımda kampanyanın daha etkili olması için gazeteye Fransızca ilan vermeye karar verdik. Fikir benden ve babamdan çıktı. Her şeyi kendi imkânlarımızla yaptık; gereken finansal desteği, özel bir şirkette genel müdür olan babam sağladı” dedi. Fransa’nın başkenti Paris’teki Sciences-Po adlı üniversitede okuyan Eyüboğlu ve arkadaşlarının kaleme aldığı mektupta, tarihin tarihçilere bırakılması gerektiği, Ulusal Meclis’in kabul ettiği inkâr yasa tasarısının ise bu ilkeye ters düştüğü görüşü savunuldu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın