63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaAmerikaTürk Toplumu Yerel HaberlerProf. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil diyabet ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkları durdurabilecek lipokin adlı bir hormon keşfetti.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

1986’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu, 2003’te Harvard Üniversitesi’nden profesör unvanını aldı.

Şişmanlık, tip 2 diyabet ve metabolik sendromun moleküler mekanizmaları üzerinde çalışan Hotamışlıgil çalışmalarını, 2005’ten bu yana Harvard Üniversitesi’nde sürdürüyor.

Hotamışlıgil ve ekibi diyabet ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkları durdurabilecek “lipokin” adlı bir hormon keşfetti.

Prof. Gökhan Hotamışlıgil 20 seneden beri Hardvardlı. 10 yıldır biyoloji ve besin alanında çalışmalar yürüten bir laboratuvar yönetiyor.

Akademik dünyaya yakın olmayanlar, Gökhan Hotamışlıgil adını en çok 2013’teki Vehbi Koç Vakfı Ödül töreninde duydu.

Harvard’daki çalışmaları sırasında, ‘diyabete yol açan gen’in keşfini yapan Hotamışlıgil ve ekibi yeni bir tedavi yaklaşımının da önünü açtı. Hotamışlıgil bazılarına göre ‘Nobel’i almaya en yakın Türkler arasında.

Gökhan Hotamışlıgil, “çalışmalar sokaktaki insanı nasıl etkileyecek?” sorularına ise şu yanıtı

“200 kiloluk birini bir anda atlet haline getiremeyiz. Yaşam süresi ile sağlıklı yaşam süresi arasındaki oranı dengeye oturmak üzerinde çalışıyoruz. Kan basıncındaki küçük bir değişiklik bile 10 yıl ömrü uzatmak anlamına geliyor.

Beynimiz 3 şeye kilitlenmiş: Yeme, üreme ve emzirme. Beynimizdeki genlerin 3’te biri yemek yeme üzerine kodlanmış. Önemli bir mekanizmayı buluyoruz ama değişimi gerçekleştirmek çok güç. Ama bu yolu açabilirsek, riski çok düşük olan şeylerin insanlarca kullanılabilmesini sağlayacağız.”

Dünyanın Türk dâhileri

Bilge Demirköz 

Prof. Dr. Ataman Şendöl

Prof. Dr. Murat Günel

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Fuat Akyıldız

Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos

Bir de Sanatçımız Var: Kutlukhan Perker

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

4 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,095BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın