60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023

Prof. Dr. Murat Günel

murat-gunelProf. Dr. Murat Günel, Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in ardından “Beyin cerrahisinin yeni dâhisi” diye tanınıyor.

Prof. Dr. Murat Günel

Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Murat Günel, anevrizmanın genini araştırmak için Amerikan hükümetinden 2 milyon dolarlık araştırma bursu kazandı.

37 yaşındaki doktor, Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in ardından “Beyin cerrahisinin yeni dâhisi” diye tanınıyor.

Türk Amerikan Tıp Birliği Başkanlığı’nı yapan Prof. Dr. Günel, her yıl Türkiye’den genç doktorların Yale’de eğitim almalarına da katkıda bulunuyor.

Araştırma Alanları:

Moleküler Genetik
Beyin Anevrizmaları Genetiği
Beyin Gelişiminin Moleküler Genetiği
Beyin Tümörleri Moleküler Genetiği

Prof. Murat Günel, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden lisans derecesini almıştır.
Daha sonra 1991-1997 yılları arasında Yale Üniversitesi’nde nöroşirurji alanında uzmanlığını almış ve moleküler genetik çalışmalarına başlamıştır.

1998 yılında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliğine başlamıştır. 2003 yılında doçent, 2008 yılında profesör olmuştur.

Çalışmalarına halen Yale’de sürdürmeye devam etmekte olan Prof. Günel, klinik alanda kompleksin tekranial cerrahi üzerine yoğunlaşmaktadır. Prof. Günel’in laboratuvarının uzmanlık konusu en son genomik teknolojilerin beyin gelişimi ve hastalıklarının, özellikle damarsal bozuklukların-örneğin anevrizma- ve tümörlerin moleküler yapısının anlaşılması ve yeni tedavilerin geliştirilmesi alanındadır.

1999 yılında, Amerika Epilepsi Topluluğu tarafından Genç Araştırma Ödülüne; 2001 ve 2002 yıllarında, Temel Bilimlerde en iyi poster ödüllerine; 2010 yılında TürkiyeSağlık Bakanlığı’nın bilimsel başarı ödülüne layık görülmüştür.

2009 yılında, Yale Üniversitesi’nden Nixdorff-German Profesörlük unvanına layık görülmüştür. 2010 yılında, Yale Üniversitesi’nden fahri master ve Bahçeşehir Üniversitesi ‘nden fahri doktora unvanlarını almıştır.

Dünyanın Türk dâhileri

Bilge Demirköz 

Prof. Dr. Ataman Şendöl

Prof. Dr. Murat Günel

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Fuat Akyıldız

Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos

Bir de Sanatçımız Var: Kutlukhan Perker

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

3 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın