77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTeksas'taki Gülen cemaati okullarından 'denetimden endişemiz yok' açıklaması

Teksas’taki Gülen cemaati okullarından ‘denetimden endişemiz yok’ açıklaması

Teksas eyaletinde, aralarında Gülen cemaatine yakın Türkler tarafından işletilen Harmony okullarının da olduğu “charter” okullarının eyalet meclisindeki bir komisyonca denetlenmesi kararı alındı.

Teksas’taki Gülen cemaati okullarından ‘denetimden endişemiz yok’ açıklaması

Teksas eyaletinde, yarı özerk kamu okulu niteliğindeki “charter” okullarına, eyalet tarafından kamu okullarına sağlanan 27 milyar dolarlık fondan yararlanma hakkı tanınırken, bazı eyalet milletvekillerinin endişeleri nedeniyle, aralarında Türkler tarafından işletilen Harmony okullarının da olduğu “charter” okullarının bu fonları nasıl kullanacağının eyalet meclisindeki bir komisyonca denetlenmesi kararı alındı.

Teksas Senatosu ve Temsilciler Meclisi, eyaletin bütçesine yönelik “Senate Bill 1” adlı tasarıyı ele aldı. Senatodan geçen tasarı, Temsilciler Meclisi’nde ise büyük tartışmalara neden olmasına rağmen, orada da kabul edildi.

Teksas yerel medyasındaki haberlere göre, tasarıda tartışma yaratan konulardan biri de, “charter” okullarının uzun süredir talep ettiği, bina yapımı, kitap alımı gibi konularda, eyaletin kamu okullarına sağladığı 27 milyar dolarlık “Kalıcı Okul Fonu”ndan yararlanması konusu oldu.

Haberlerde, meclis genel kurulundaki görüşmelerde bazı milletvekillerinin “charter” okullarının bu fonları kullanmaları konusunda kaygılar dile getirdiği belirtildi.

HARMONY OKULLARINA YÖNELİK KAYGILAR…

Haberlerde, “charter” okullarına yönelik endişelerde, özellikle geçtiğimiz günlerde New York Times’ta yayımlanan, Harmony okullarının bina yapımı ihalelerini de konu alan makalenin etkili olduğu ifade edildi.

Haberlerde, milletvekillerinin, bu okulların fonları nasıl kullanacağının denetlenmesi şartıyla, tasarıyı kabul ettiği kaydedildi.

Buna göre, eyalette “charter” okulları da kamu okullarının yararlandığı 27 milyar dolarlık fondan yararlanacak. Bu fon, “charter” okullarının kredi notlarını AAA derecesine çıkarabilmelerine olanak sağlayacak ve bu sayede okullar, bina yapımı gibi çeşitli harcamalarda, bu fonu teminat göstererek bankalardan çok daha düşük faizli kredi alabilecek.

Ancak, “charter” okullarının bu fonu kullanımları Meclis Araştırma Komisyonu tarafından denetlemeye tabi tutulacak.

“DENETLEME KRİMİNAL NİTELİK TAŞIMIYOR”

Haberlere göre, eyaletin Temsilciler Meclisi Araştırma Komitesi Başkanı Chuck Hopson, yaptığı açıkamada, “Harmony ve eyaletteki diğer tüm charter okullarının ön denetlemeden geçeceğini” söyledi.

“Konunun kriminal bir nitelik taşımadığını” belirten Hopson, “Sadece, eyaletin parasını akıllıca kullanıp kullanmadıklarına bakmak istiyoruz. Harmony okullarının inşaat yapımlarında rekabetçi bir ihale olmadığına dair bazı endişeler var. Ancak biz sadece tek bir okula değil, tüm charter okullarına bakacağız” dedi.

Harmony Okulları Genel Müdürü Dr. Soner Tarım da eyalette 340 civarındaki “charter” okulunun tüm eyaletteki okulların yaklaşık yüzde 2’sini oluşturduğunu, “charter” okulları arasında da Harmony olarak 33 okul ve 16 bin civarında öğrenciye sahip olduklarını söyledi.

Bu fondan yararlanmak için eyaletteki tüm “charter” okulları olarak birlikte hareket ettiklerini ve çaba gösterdiklerini belirten Tarım, “Örneğin, bugüne kadar bina yapmak istediğimizde kendi imkanlarımızla kredi alıyorduk. Ama şimdi bu fonu teminat göstererek bankalardan borç aldığımızda, ödediğimiz faiz oranı mesela yüzde 7’den yüzde 3’e düşecek. Bu da charter okullarına büyük tasarruf yapma imkanı tanıyor. Hepimiz açısından iyi bir gelişme” dedi.

“DENETİMLER KONUSUNDA RAHATIZ, HATTA MEMNUN OLURUZ”

Tarım, kaygılara dair bir soru üzerine, “Bazı milletvekillerinin sanırım, bu paranın harcanması ve kullanılmasında charter okullarının, kamu okullarına dair kuralları takip edip etmedikleri yönünde endişeleri var. Bundan dolayı kontrol mekanizması kurmak istiyorlar” dedi.

Denetlemelerin geçmişteki inşaat ihalelerini de kapsayıp kapsamayacağına yönelik soru üzerine Tarım, şunları kaydetti:

“Bir komisyon kurulacak. Tahmin ediyorum bundan sonraki konulara yönelik denetlemeler olacak. Ama geçmiştekiler olsa dahi denetlemenin bizim için hiçbir mahsuru yok. Biz hatta memnun oluruz, denetim yapılmasını olumsuzluk olarak görmüyoruz. Bu araştırmalar, başarılarımızın ve eğitim metodlarımızın daha iyi keşfedilmesi neticesini doğuracaktır.

Daha önceki tahvil satışlarımız zaten devletin kurumları, avukatları ve ilgili birimlerince incelendi. Tüm satış ve anlaşmalarımız en son noktada eyalet savcıları tarafından onaylanıyor. Bu kaygıları dile getirenlerin bu konudaki prosedürleri bilmediğini düşünüyorum. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors’a göre en son üç ay önceki kredi notumuz, kar amacı gütmeyenler için alınabilecek en yüksek yatırım notu olan BBB.”

Tarım, Newsweek dergisince yıllık olarak hazırlanan, ABD genelindeki en başarılı ilk 500 lisenin dahil edildiği “ülkedeki en iyi liseler” listesine bu yıl Harmony okullarından ikisinin alındığını, ayrıca “10 mucize okul” listesinde iki okullarının bulunduğunu ifade ederek, “Denetimler konusunda çok rahatız” dedi.

AA

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın