65.1 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaTeksas'tan charter okullara 25 milyar dolarlık destek

Teksas’tan charter okullara 25 milyar dolarlık destek

Teksas Senatosu Araştırma Komitesi, uzun tartışmaların ardından devlet destekli Charter Okulları’nın yeni inşaat ve müfredatlarını geliştirmeleri maksadıyla kullanılacak olan 25 milyar dolarlık fonun kullanımını öngören yasayı onadı

Yasayla birlikte söz konusu fon bundan böyle Teksas Eyaleti’ndeki Charter Okulları tarafından teminat olarak kullanılabilecek. Söz konusu fonun kullanımı konusuna da yeni bir düzenleme getirilirken okullar daha sık denetlenecek.

ABD yönetiminin okul açma konusunda sıkıntı yaşanan bölgelerde özel yatırımcıları okul açmaya teşvik ediyor. Yatırımcıların baştan sona bütün detayları içeren bir okul projesi sunmaları ve projenin onaylanması durumunda, okul yönetimi öğrenci başına devletten para alıyor. Bu okulları devletin her sene yaptığı genel başarı ölçme sınavına girmesi ve belli bir başarıyı tutturması gerekiyor. 5 yıl sonunda bu başarıyı gösteremeyen okulların yönetimine ise devlet tarafından el konulabiliyor.

“Jacksonville Temsilcisi ve Araştırma Komitesi Başkanı Chuck Hopson, aralarında Türk isletmecilerinin de bulunduğu Harmony Okulları ile birlikte tüm Kamu Destekli Charter Okullarının bütçelerini nasıl kulandıklarını inceleyeceklerini belirtiyor:

‘Kesinlikle kriminal hiç bir şey yok. Sadece Devletin parasının akıllıca kullanılıp kullanılmadığına bakılacak’ şeklinde konuşan Hopson, ‘Harmony Okulları ile ilgili bazı kaygıların olduğu doğru ancak söz konusu araştırma sadece bu okulları değil tüm okulları kapsıyor.’ şeklinde konuştu.

Yani sanki sadece Harmony Okulları’nın inceleneceği algısı yanlış bir algı.

Hanrmony Okulları ile ilgili bir sürü yanlılş bilginin tedavüle sokulduğunu belirten Beaumont senatörü David Bradley bu asılsız iddiaların artık durması gerektiğini söylüyor.

Nitekim Harmony Okulları’nın son derece başarılı okullar olduğunun altını çizen Araştırma Komitesi Başkanı Hopson, ‘Eyalet senatosundan bazı milletvekillerinin de çocukları bu okullarda okullarda okuyor. Doğrusu bu okullarda okumaktan çok memnunlar.’ İfadesini kullanıyor.

The Woodlands Temsilcisi ve Eyalet Eğitim Komitesi Başkanı Rob Eissler da ‘Harmony Okulları’nın çok başarılı olduğunu ve insanların bu okullarla ilgili genel kanaatinin son derece olumlu olduğunu hatırlatıyor.

Harmony Okulları Genel Müdürü Dr. Soner Tarım ise Harmony Okulları’nın son derece şeffaf kurumlar olduğunu, okullarının başarısının Amerika’nın saygın bilim adamları ve siyasetçileri tarafından övgüyle anılmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, her türlü inceleme ve denetlemenin bu başarıyı daha da farkedilir kılacağını belirtiyor.

Newsweek dergisi her yıl yayınladığı ABD genelinde en başarılı ilk 500 liseyi aldığı “Ülkedeki en iyi liseler” listesine bu yıl Harmony okullarindan ikisini aldı. Dergi bununla birlikte ülkede en üst düzeyde ‘başarı performansı sergileyen’ bu listeden ‘10 mucize okul’ listesi oluşturdu. Bu mucize 10 okul listesine Texas’tan 6 okul girmeyi başarırken yine bu listenin ikisi Harmony okullarının oldu.

Dr. Soner Tarım, bu başarının bir çok uzman tarafından takdir edildiğini belirtiyor.

AYDOĞAN VATANDAŞ, TEKSAS / ZAMAN

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,541BeğenenlerBeğen
16,121TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın