62 F
Los Angeles
8 Haziran 2023
AnasayfaAmerikaNew YorkTürk Kablo Sektörünün Gözü Amerika Pazarında

Türk Kablo Sektörünün Gözü Amerika Pazarında

turk-kablo-sektorunun-gozu-amerika-pazarinda

Türk Kablo Sektörünün Gözü Amerika Pazarında. 2023 yılında sektör olarak hedef 8 milyar dolar.

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makinalar ve Bilişim İhracatçıları Birliği (İMMİB), New York Ticaret Ateşeliği’nin desteğiyle New York’taki işadamları ile Türkevi’nde gerçekleştirilen resepsiyonda bir araya geldi.

Yerli ve yabancı birçok firma yetkilisinin bilgi alışverişinde buunduğu resepsiyona, New York Ticaret Ateşeleri Mustafa Serhan Kara, Ahmet Canlı, Mustafa Ali Yurdupak, Türkiye Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku, Türkiye Kablo Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Kavaklıoğlu, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Celal Seçilmiş, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Başkan Yardımcısı Hakan Karalok ve iş dünyasından birçok kişi katıldı.

Yaklaşık 2,5 yıl önce New York Ticaret Ateşeliği’nden ayrılıp Türkiye’ye döndüğünde Ekonomi Bakanlığı’na bağlı İhracat Genel Müdür Yardımcılığı görevini yapmaya başladığını ifade eden Yavuz Özutku, New York’a Kablo Ticaret Heyeti ile geldiklerini belirterek, “Ekonomi Bakanlığı olarak Türkiye ile Amerika arasındaki ticari ilişkilerin istetidiğimiz noktada olmadığının farkındayız ve biz yeni bir anlayışla yeni bir destek mekanizmasıyla yola çıktık. Yeni anlayışımız eskiden olduğu gibi ‘Amerikaya gidelim. Birileriyle tanışalım’ şeklinde değil. Çünkü biz o noktayı geçtiğimize inanıyoruz . Sektörel heyetler vesilesiyle sektörel bazda ne yapmak istediğini bilen işadamları ile işkadınları ile buraya gelip çeşitli organizasyonlarla mümkünse anında anlaşmalar, sözleşmeler imzalamak, mümkün değilse de ilk adımları atmak gerektiğine inanıyorum. Bu demek değildir ki bundan böyle birbirimizi tanımak için herhangi birşeyimiz olmayacak. Onlar da devam edecek oraya da ihtiyaç var.”dedi.

Kurdukları mekanizmanın temellerinin çok sağlam olduğunun altını çizen Özutku, söz konusu mekanizmayı şöyle anlattı: “ Kurduğumuz mekanizma şunu söylüyor: sektörel gruplar bir araya gelsinler. Önce bir ilk adım olarak ihtiyaç analizleri yapılsın. İhtiyaç analizlerinin sonuçlarına göre eğitim ve danışmanlık hizmetleri satın alınsın. Bu aşamalardan geçen iş grubu, artık ticari ilişkiler için gerekli adımları atmaya hazır hale gelmiş bir durumda yola koyulsun. Yola koyulduğunda da ticaret heyetleri vasıtasıyla karşılıklı masada bugün iş aleminin, Türk ve Amerikalı iş aleminin yaptığı gibi karşılıklı iş görüşmeleri yapsınlar.

New York’ta yaptıkları görüşmelerin ardından Şikago’ya geçeceklerini belirten Özutku, “Evet Türkiye ile Amerika arasında mesafe çok uzak. Türkiye ile Amerika arasındaki ticaret hala istediğimiz yerde değil ama biz bu ticareti istediğimiz yere getirmek için de gerekli alt yapıyı kurduğumuza, bu yönde çabalar attığımıza inanıyoruz.” diyerek, Bu gün heyetlerine katılan 8 firmaya teşekkür etti ve bu 8 firmanın Türkiye- Amerika arasındaki ticari ilişkilerin iyileşmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye, 2002 yılında 36 milyar dolar ihracat yaparken 2012 yılına gelindiğinde, 152 buçuk milyar dolarlık ihracat yapan bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Özutku, 2023 yılı hedefleri olan 500 milyar dolarlık ihracata adım adım varacaklarını vurguladı.

‘Türkiye’deki Kablo Sektörü Bölgesinin En İyisi’

Resepsiyonun diğer bir konuşmacısı Türkiye Kablo Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Kavaklıoğlu ise, Türkiye’deki kablo sektörünün, bulunduğu bölgenin en büyüğü olduğunu ifade ederek, “Sektörümüz son 10 yıl içerisinde ciddi bir büyüme hamlesine girdi ve büyüdü. Bugün geldiğimiz noktada sektör büyüklüğümüz 5 milyar dolar. İç pazar ve dış pazar olarak. Geçen yıl ki rakamlara baktığımızda ise, 2.4 milyar dolarlık bir ihracatımız var. İhracat pazarlarımız, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Türki Cumhuriyetler.”şeklinde konuştu.

Türkiye’deki üreticilerin, özellikle ihracat hamlesine giriştikleri son yıllarda hep aynı pazarlara mal satmasının, mal sattıkları ülkelerde birbirleriyle rekabete girmelerine neden olduğunu açıklayan Kavaklıoğlu, Bu nedenle pazarı büyütmek için farklılıştırmanın şart olduğu kararını verdiklerini kaydederek, “Bu gün Amerika dünyanın en büyük ekonomisi. Amerika ile olan ticaretimize baktığımızda son derece düşük. 40 milyon dolar civarında bir ticaret hacmimiz var ki 2.4 milyar dolar ihracat yapan bir sektör için hiçbirşey. Tabi bunun birçok sebepleri olabilir; saat farkı, uzaklık, standartların farklılıkları, buralardaki beklentilerin yüksek olması gibi birçok sebep sayabiliriz ama bir yerden başlamamız gerekiyor.”dedi.

Bakanlığın kendilerine maddi ve manevi ciddi destek verdiğini belirten Mehmet Kavaklıoğlu, Yeni bir kablo projelerinin olduğunu, bu kablo projesinde hedef pazarları belirlediklerini, söz konusu projeye dahil firmalar hedef pazarlar ile ilgili işlem hacimlerini artırmalarıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını, New York’a gelme sebeplerinin de bu olduğunu söyledi ve 2023 yılında sektör olarak hedeflediklerinin 8 milyar dolar olduğunu da sözlerine ekledi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,530BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,676TakipçilerTakip Et
32,600AboneAbone Ol

Kaçırmayın