60.6 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerTürkiye rolünü anladı

Türkiye rolünü anladı

48. Münih Güvenlik Konferansı’nın kapanışında Hürriyet’e konuşan Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli Tevekkül Kerman, “Yemen’de devrimi desteklemekte üstüne düşeni yapmayan Türkiye, İslam dünyasındaki rolünü şimdi iyi anladı. Rusya ve Çin ise değişimi engellemek istiyor” dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Çin ve Rusya’yı “Soğuk Savaş mantığını sürdürmekle” suçladı.

ALMANYA’nın Münih kentinde düzenlenen 48. Münih Güvenlik Konferansı dün sona erdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da konuşmacılar arasında yer aldığı “Yeni Ortadoğu’nun İnşası” konulu paneli izleyen ve kendisi de bir konuşma yapan Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli siyasi eylemci Tevekkül Kerman Suriye rejimini sert sözlerle suçlarken, Hürriyet’e de şunları söyledi:

“İslam ülkelerinde değişim devam ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye karşıtı bir karar alınmasını vetolarıyla önleyen Çin ve Rusya bu değişimi engellemek istiyor. Bu iki ülke, insani ve ahlaki olarak Suriye’deki cinayetlerde sorumluluk taşıyor. Suriye halkının zaferini dört gözle bekliyoruz. Cesur Arap gençliği adına, rejimi kınıyorum. Evet biz son derece öfkeliyiz. Rusya ve Çin bize şeytani davranıyor. Çok karamsarız. Ama mücadelemize devam edeceğiz. Halk değişim istiyor. Hiçbir ülke mücadelemizi durduramayacak.”

Daha fazla sorumluluk

“Yemen’de devrimi desteklemekte Türkiye üstüne düşeni yeterince iyi yapamadı. Fakat şu an Türkiye, İslam dünyasındaki büyük rolünü daha iyi anladı. Bu rol demokrasinin İslam ülkelerinde yerleşip gelişmesi için daha fazla sorumluluk üstlenmek. Türkiye şimdi bunu yapıyor. Gençlerin taleplerini Ankara anladı. Bu son derece önemli bir adım.”

Kerman, Tunus Başbakanı Hamadi Cibali’nin dün yaptığı “İslam ülkeleri büyükelçilerini Suriye’den çeksin” çağrısına da destek verdi. Ürdün’deki Müslüman Kardeşler de tüm Müslümanlardan Rus ve Çin mallarını boykot etmesini istedi. Suriyeli muhalifler dünkü BMGK oylamasının Suriye yönetimine “öldürme ruhsatı” verdiğini savundu.

KONFERANSTA konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Biz bölgemizde Soğuk Savaş yapısını ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi. Soğuk Savaş kalıntılarının İsrail ile bölgede barış sağlanamamış olmasından kaynaklandığına işaret eden Davutoğlu, “Ne yazık ki Soğuk Savaş mantığı BM’de devam etti. Rusya ve Çin mevcut gerçeklere dayanarak değil de, daha çok Batı’ya karşı tepkisel bir tavırla oy verdi. Veto gücü bu perspektifle kullanılmamalı” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO’ya Suriye’ye müdahale edilmesi için bir plan hazırlaması talebinde bulunmadığını vurgulayan Davutoğlu, Ankara’nın gelişmelerde halkın yanında tavır aldığını belirtti. Davutoğlu’nun, “Türkiye’de 12 bin sığınmacı var. Yarın ne kadar daha geleceğini bilmiyoruz. Biz baskıdan kaçan bu insanlara daima kucak açacağız. Onların baskı altında kalmasına izin veremeyiz” sözleri salonda yoğun alkış aldı.

Suriye konusunda BM’den çok açık bir karar istediklerini yineleyen Davutoğlu, “Türkiye olarak Arap Birliği ile birlikte yeni inisiyatifler geliştirebiliriz. Biz bu meseleyi askıda bırakmayacağı” dedi. Davutoğlu, İran’ın nükleer silahlara sahip olmasını önlemek için silahlı bir müdahalenin ise bölge için “büyük bir felaket” yaratacağını, askeri operasyon veya ambargolara değil, diplomasiye başvurulması gerektiğini savundu.

Clinton: Oylama gülünçtü

Davutoğlu, uzun konuşmaması için kendisine müdahale etmek isteyen moderatöre de “Biliyorsunuz 1 dakikanın (one minute) Türkiye’de geleneği vardır” diye espri yaptı.

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye krizinin aşılabilmesi için bir temas grubunun kurulması ve bu konuda

Türkiye ile Arap Birliği’nin önemli bir rol üstlenmesi gerektiğini savundu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise BM oylamasının “gülünç” olduğunu ifade etti.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,104BeğenenlerBeğen
16,164TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın