64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaUzaya kargo seferleri başladı

Uzaya kargo seferleri başladı

Uzaya kargo seferleri başladı

Amerikalı SpaceX firması ilk ticari amaçlı roketi fırlattı. Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kilitlenmesi beklenen Falcon 9 adlı roketin Dragon isimli başlığında yarım tonluk erzak bulunuyor.

Fırlatma işlemi ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Caneveral üssünden yerel saatle 03.44’te (TSİ 10.44) yapıldı. Başarılı olarak gerçekleştirilen fırlatma ile ilk defa özel bir firma uzaya roket göndermiş oldu. Fırlatma sırasında bir NASA yetkilisi, “NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’na ikmal için özel sektöre yöneldi.” dedi.

Kargo taşımacılığı görevini üstlenecek Dragon kapsülü malzemelerini bıraktıktan sonra Dünya’ya dönecek. Dragon, ISS’den bilimsel numune ve tamir edilmesi gereken makine parçaları getirecek.

Amerikalı işadamı Elon Musk SpaceX firması 2002 yılında kurmuş ve o tarihten bu yana 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı. Firma ayrıca NASA’dan da maddi destek alıyor.

(ZamanAmerika)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın