63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerGündemKuzey Irak'a Askeri Operasyon

Kuzey Irak’a Askeri Operasyon

Türk ordusu, Hakkari’de 24 askerin öldüğü saldırıdan sonra Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine askeri operasyon başlattı.

Türk savaş uçakları PKK hedeflerini vururken en az 20 isyancı Kürdün öldürüldüğü bildiriliyor.

Bazı ajanslar Diyarbakır ve Malatya’dan kalkan savaş uçaklarının sınır ötesindeki PKK kamplarını bombaladığını ve kara birliklerinin helikopter desteğinde Irak içlerine 4 kilometre kadar girdiğini haber verdi.

Kazakistan gezisini iptal eden Başbakan Erdoğan Türk Silahlı kuvvetlerini “sıcak takibe” giriştiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Gül de saldırıların intikamının büyük olacağını söyledi.

Hakkari’den saldırıdan sonra Irak’taki özerk Kürt bölgesinin Başkanı Mesut Barzani’nin, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini ilettiği öğrenildi. Haberlere göre Barzani, saldırıyı şiddetle kınadı ve Kürt halkını ve Türk-Kürt kardeşliğini hedef aldığını söyledi.

Öte yandan Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Hakkari’deki terörist saldırıyı kınadı. Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

“Amerika Birleşik Devletleri ve Amerikan halkı adına hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimi gönderiyorum. Yaralıların en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz.

Bir kez daha Hakkari halkı ve bir bütün olarak Türkiye, teröristlerin elinde çok uzun süredir olduğu gibi acı çekiyor. Hiçbir siyasi dava veya hiçbir inanç, terörizmi mazur gösteremez.

Dost ve müttefik Birleşik Devletler, resmen terörist bir örgüt olarak tanımladığı PKK’ya karşı Türkiye’nin mücadelesini desteklemeye devam edecektir.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamasını aşağıdaki medya oynatıcıdan dinleyebilirsiniz. (VOA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın